Pierwszy taki przypadek od 50 lat. Astronauta przerwał trening

Pierwszy taki przypadek od 50 lat. Astronauta przerwał trening
Źródło zdjęć: © NASA - Johnson Space Center
Arkadiusz Stando

30.08.2018 13:26, aktual.: 30.08.2018 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Były (już) astronauta przerwał naukę w połowie dwuletniego szkolenia z powodów osobistych. Agencja kosmiczna nie kryje zdziwienia, to pierwszy taki przypadek od pół wieku. Ostatni raz zdarzyło się to w 1968 roku.

Trzydziestoczteroletni Robb Kulin zrezygnował z kontynuowania dwuletniego szkolenia dla kosmonautów. Dołączył do NASA poprzez firmę Elona Muska - SpaceX. Mimo tak wyrafinowanego doświadczenia, do agencji kosmicznej wciąż było ciężko się dostać.

Robb Kulin był jednym z 12 kandydatów zakwalifikowanych do przejścia szkolenia NASA w 2017 roku. Było ciężko, bo kandydatów było aż 18 000. Nie wiadomo, dlaczego Kulin postanowił opuścić trening. NASA twierdzi, że chodzi o sprawy osobiste, ale odmówiła podania szczegółów z powodu przepisów dotyczących prywatności.

Raczej nie chodziło o trudne warunki szkolenia. Kulin pracował wcześniej w srogich, arktycznych warunkach przy odwiertach na Antarktydzie. Zdarzyło mu się także dorabiać jako rybak na Alasce. Poniżej zobaczycie nagranie, na którym tłumaczy, dlaczego chciał zostać astronautą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)