Pierwszy na świecie zegarek z systemem aktywnej matrycy

Pierwszy na świecie zegarek z systemem aktywnej matrycy

28.04.2011 12:23

Seiko wprowadza nową technologię tworząc linię zegarków posiadających wyświetlacz w systemie aktywnej matrycy. Nowy wyświetlacz zachowuje wszystkie zalety technologii E-Ink, a zarazem daje nowe możliwości jeśli chodzi o rodzaje obrazu oraz danych na wyświetlaczu zegarka.

Wyświetlacz posiada 80,00. pixeli, wyświetla obraz w czterech odcieniach szarości, a jego rozdzielczość to 300 DPI.

Nowy system aktywnej matrycy pozwala zmieniać się cyfrom oraz tekstom na wyświetlaczu znacznie szybciej. Pozwala także na programowanie pojawiania się tych danych - można zmieniać rozmiar cyfr lub zmieniać obraz w zależności od ilości danych potrzebnych do pokazania na wyświetlaczu. W 200. zegarek ‘E-Ink’ posiadał wyświetlacz EPD zbudowany z kilkuset pre-pozycjonowanych segmentów, tylko czarno-białych. Nowy system EPD ma 80 000 pixeli z możliwością wyświetlania jednego z czterech odcieni szarości. Co ciekawe, w zegarku EPD pobór energii stanowi 1/100 poboru energii, której potrzebuje wyświetlacz o tych samych wymiarach używany w technologii e-Booków.

Obraz
© Zegarek Seiko EPD cena: 4159zł. (fot. Seiko)

Technologia EPD
EPD opiera się na technologii Electrophoretic Display, czyli metody wyświetlania obrazu w technologii electronic ink. Podstawowymi składnikami electronic ink są miliony mikrokapsułek o średnicy ludzkiego włosa. Każda mikrokapsułka zwiera ujemnie naładowane białe cząstki i dodatnio naładowane czarne cząstki poruszające się w płynie. W momencie przyłożenia ujemnego pola białe cząstki idą do góry mikrokapsułki i w ten sposób są widoczne dla użytkownika. Dzięki temu na powierzchni wyświetlacza pojawia się biały punkt. Odwrotny proces zachodzi z czarnymi cząstkami, które są na dole mikrokapsułki i są niewidoczne. Odwracając proces zmieniamy kolory punktów, a co za tym idzie obraz na wyświetlaczu.

Obraz
© (fot. Seiko)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)