Pierwszy model Cyber-shot z przetwornikiem obrazu "Exmor" CMOS

Pierwszy model Cyber-shot z przetwornikiem obrazu "Exmor" CMOS

03.03.2009 11:59, aktual.: 03.03.2009 12:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sercem modelu HX1 jest nowy, opracowany przez firmę Sony przetwornik obrazu „Exmor” CMOS o efektywnej rozdzielczości 9,1 megapiksela.

Nowy aparat kompaktowy Cyber-shot HX1 firmy Sony to konstrukcja ze wszech miar niezwykła, łącząca świetną jakość obrazu, błyskawiczne działanie i szeroki wachlarz twórczych możliwości ze stylowym wyglądem i bardzo łatwą obsługą. Sztandarowy model z rodziny Cyber-shot może się poszczycić szeregiem zaawansowanych rozwiązań z dziedziny optyki oraz rejestracji i przetwarzania obrazu, które przekładają się na niezrównany potencjał twórczy.

Mimo wyjątkowych parametrów i 20-krotnego zoomu aparat HX1 jest na tyle nieduży, że bez kłopotu zmieści się w bagażu na weekendowy wyjazd. Idealnie nadaje się dla osób, które z jednej strony oczekują świetnej jakości obrazu i zaawansowanych funkcji fotografowania, a z drugiej nie chcą obciążać się masywną lustrzanką cyfrową i towarzyszącymi jej obiektywami.

Sercem modelu HX1 jest nowy, opracowany przez firmę Sony przetwornik obrazu „Exmor” CMOS o efektywnej rozdzielczości 9,1 megapiksela. Technologia „Exmor” została początkowo opracowana na potrzeby lustrzanek cyfrowych Sony . Wyróżnia ją nieprzeciętna jakość rejestrowanego obrazu i obniżony poziom szumów, zwłaszcza przy korzystaniu z większych czułości ISO.

Przetwornik „Exmor” CMOS ściśle współpracuje z wydajnym procesorem obrazu BIONZ. Połączenie tych dwóch elementów umożliwia fotografowanie w pełnej rozdzielczości w tempie do 10 klatek na sekundę, z wykorzystaniem mechanicznego systemu migawki. Szybkość ta przewyższa możliwości niektórych lustrzanek o profesjonalnych parametrach. Znakomicie ułatwia utrwalenie szybkiej akcji lub dokumentowanie zdarzeń takich jak spotkania ze znajomymi, na których nagle coś się może zdarzyć.

Obraz
© CyberShot HX1 (fot. Sony)

Przetwornik „Exmor” CMOS pozwala na wykorzystanie dwóch nowych trybów fotografowania, zmniejszających szumy w obrazie przy zdjęciach w słabym świetle. W przypadku fotografowania statycznych obiektów z pomocą przychodzi tryb zdjęć z ręki o zmierzchu, w którym aparat wykonuje serię sześciu zdjęć, po czym nakłada je, tworząc jeden zoptymalizowany obraz z radykalnie osłabionymi szumami. Jeśli natomiast obiekt porusza się, tryb wyraźnego ruchu również rejestruje sześć obrazów i nakłada je, czego efektem jest jeden wyraźny obraz.

Następną nowością, której wprowadzenie stało się możliwe dzięki połączeniu przetwornika „Exmor” CMOS z procesorem BIONZ, jest tryb panoramy. Można w nim uzyskać zapierające dech zdjęcia krajobrazów, widoków miejskich itp. W tym celu wystarczy nacisnąć spust migawki i obracać aparat w lewo i w prawo albo przechylać go w górę i w dół – urządzenie samoczynnie połączy wykonaną serię zdjęć w jeden panoramiczny obraz o dużej rozdzielczości. Panoramy można wyświetlać w postaci przesuwającego się obrazu na trzycalowym ekranie LCD i nowych ramkach cyfrowych S-Frame, a także przy użyciu konsoli PLAYSTATION®3.

Kolejnym debiutantem w rodzinie Cyber-shot jest nowy obiektyw G, pomyślany i skonstruowany jako uzupełnienie niezwykłego potencjału przetwornika „Exmor” CMOS i procesora BIONZ. Obiektywy G były początkowo stosowane w lustrzankach Sony . Model wykorzystany w aparacie HX1 zawiera zarówno soczewki asferyczne, jak i soczewki ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji). Takie połączenie zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość i minimalną aberrację chromatyczną w całym zakresie ogniskowych, od najszerszego kąta (28 mm) do superteleobiektywu (560 mm). Duża krotność zoomu optycznego umożliwia wykonywanie najróżniejszych zdjęć, od krajobrazów i migawek z życia rodziny po pełne dynamizmu ujęcia sportowe.

Cyber-shot HX1 to pierwszy aparat kompaktowy firmy Sony z funkcją rejestracji obrazu filmowego HD w formacie 1080/30p. Nagrywany przy jej użyciu film odznacza się płynnością obrazu (30 klatek na sekundę) i dużą ilością szczegółów. Całości dopełnia stereofoniczny dźwięk.

Aparat jest wyposażony w uchylny, 3,0-calowy ekran LCD, ułatwiający komponowanie zdjęć bez względu na wysokość, z jakiej są robione. Technologia Clear Photo LCD Plus gwarantuje świetną jakość i kontrastowość obrazu, a rozdzielczość 230 000 oznacza dobrą widoczność nawet drobnych szczegółów.

Nowe pokrętło sterujące upraszcza wybieranie wariantów techniką „kliknij i obróć” oraz zmienianie ustawień aparatu. Dla większej wygody można również korzystać z zapożyczonego z lustrzanek cyfrowych przycisku funkcji użytkownika. Aparat pozwala na przypisanie do niego funkcji rozpoznawania uśmiechu, nastawiania balansu bieli lub wyboru trybu pomiaru.

Efektywna liczba pikseli 9,1 megapiksela
Przetwornik obrazu Przetwornik „Exmor” CMOS typu 1/2,4
Obiektyw „G Lens”
Zoom Zoom optyczny 20x
Procesor BIONZ
Film HD HD 1080/30p
Obiektyw szerokokątny 28 mm i 20-krotny zoom optyczny
ISO 3200
Wyświetlacz Uchylny Clear Photo LCD Plus 3,0
Wydajność akumulatora 195 min
Stabilizator obrazu SteadyShot Optyczny stabilizator obrazu SteadyShot

Aparat Cyber-shot DSC-HX1 będzie dostępny od kwietnia br. w cenie ok. 2 400 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)