Pierwsze wspólne ćwiczenia przeciw cyberterroryzmowi

Pierwsze wspólne ćwiczenia przeciw cyberterroryzmowi

04.11.2010 16:19, aktual.: 05.11.2010 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czwartek odbywają się pierwsze w UE wspólne ćwiczenia obrony przed atakiem cybernetycznym - podała Komisja Europejska. W ramach "Cyber Europe 2010" eksperci próbują odeprzeć pozorowane ataki hakerów na najważniejsze usługi internetowe w kilku państwach UE

W czwartek odbyły się pierwsze w UE wspólne ćwiczenia obrony przed atakiem cybernetycznym - podała Komisja Europejska. W ramach "Cyber Europe 2010" eksperci próbują odeprzeć pozorowane ataki hakerów na najważniejsze usługi internetowe w kilku państwach UE.

Symulacja jest oparta na scenariuszu, zgodnie z którym łączność internetowa między krajami europejskimi jest stopniowo tracona lub znacznie ograniczana, a obywatele, firmy i instytucje publiczne mają utrudniony dostęp do podstawowych usług internetowych. Władze państw członkowskich muszą ze sobą współpracować i przekierowywać połączenia, aby uniknąć całkowitej awarii sieci.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Czwartkowe ćwiczenia zorganizowały władze różnego szczebla ze wszystkich krajów członkowskich wraz z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i Wspólnym Centrum Badawczym (JRC). Kolejne ćwiczenia mają mieć o wiele bardziej złożone scenariusze przechodzące w końcu z poziomu europejskiego na ogólnoświatowy.

"To ćwiczenie testujące przygotowanie Europy na zagrożenia cybernetyczne jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku współpracy w celu zwalczania potencjalnych zagrożeń internetowych dla podstawowej infrastruktury i w kierunku zapewnienia obywatelom i przedsiębiorstwom bezpieczeństwa w internecie" - oświadczyła komisarz Neelie Kroes, która odpowiada za agendę cyfrową.

We wrześniu KE zaproponowała nową dyrektywę, zgodnie z którą sprawcy ataków cybernetycznych i producenci służących temu celowi programów oraz oprogramowania złośliwego mogliby być ścigani i podlegać surowszym karom. Państwa członkowskie byłyby również zobowiązane do szybkiego reagowania na pilne prośby o pomoc w przypadkach ataków cybernetycznych, by zwiększyć skuteczność współpracy organów sprawiedliwości i policji w tej dziedzinie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)