Pierwsze wrażenia: Alcatel OneTouch Idol 2S
21.08.2014 13:10, aktual.: 21.08.2014 13:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Należąca do chińskiej korporacji TCL Communication marka Alcatel OneTouch słynie z mocnych urządzeń ze średniego segmentu cenowego. Na tegorocznych targach Mobile World Congress poznaliśmy dwa nowe smartfony z rodziny Idol, która zadebiutowała na rynku w 2013 r. i odniosła względnie spory sukces komercyjny. Zadaniem Idol 2 oraz Idol 2 Mini, bo o nich mowa, jest podtrzymanie renomy i wprowadzenie marki na kolejny poziom. Czy firmie udało się stworzyć smartfon, który wybija się na tle innych chińskich producentów?
Sprawdziliśmy to na podstawie wersji S pierwszego z wcześniej wymienionych urządzeń. OneTouch Idol 2. zadebiutował na MWC 2014, ale o tym już wspomnieliśmy. Do sprzedaży trafił niewiele później, bo w maju 2014 r. Zapewne zastanawiacie się jaka jest różnica między standardową wersją słuchawki, a modelem opatrzonym literą S. Jest ona nieznaczna i tak naprawdę ogranicza się do wsparcia dla LTE.
Alcatelowi zależało na tym, żeby stworzyć mocne urządzenie o atrakcyjnym wyglądzie. Jak jest w rzeczywistości? Smartfon prezentuje się bardzo dobrze. Jest duży, ale nie ogromny, a jego obudowa została wykonana ze szczotkowanego aluminium. Można powiedzieć, że to tak naprawdę szczegół, chociaż ma on ogromny wpływ na wrażenie, które pozostawia po sobie słuchawka. Jeśli o wymiarach mowa, to wynoszą one 136,5 x 69,7 x 7,5 mm. Waga? Zaledwie 12. g. Co ciekawe, Idol 2S jest o 29 proc. cieńszy od większości smartfonów. Oznacza to, że będzie wyglądać elegancko nawet w grubym etui.
Smartfon otrzymał 5-calowy ekran IPS LCD, który działa w rozdzielczości 128. x 720. Gęstość wyświetlanych pikseli - 294 ppi. Prawda, nie jest to panel Full HD, aczkolwiek braki nadrabia w dobrych kątach widzenia oraz doskonałej reprodukcji kolorów. Na dodatek pokryto go solidną warstwą tworzywa Dragontrail Glass, co oznacza, że oferuje silną ochronę przed zadrapaniami.
Pod "maską" urządzenia znajdziemy czterordzeniowy układ Snapdragon 400 taktowany zegarem o częstotliwości 1,2 GHz. Wspomaga go 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej (można ją rozszerzyć o maksymalnie 32 GB za pomocą karty micro SD). Z jednej strony to naprawdę niewiele, z drugiej oprogramowanie smartfonu zostało zoptymalizowane do działania na sprzęcie o tych parametrach. W efekcie korzystanie z niego nie jest męczące, o ile nie uruchamiamy na nim topowych gier. Skoro o oprogramowaniu mowa, Idol 2S działa pod kontrolą Androida 4.3 Jelly Bean, aczkolwiek producent już zapowiedział aktualizację do wersji 4.4 KitKat.
Na tylnym panelu słuchawki znajdziemy aparat z 8-megapikselową matrycą, autofokusem oraz doświetlającą diodą LED. Może on rejestrować obraz w jakości 1080. i wspiera tryby HDR oraz Panorama. Z przodu urządzenia umieszczono kamerę do rozmów wideo z 1,3-megapikselową matrycą. Specyfikację uzupełnia modem 4G LTE, Bluetooth 4.0, wsparcie dla NFC oraz akumulator o pojemności 2150 mAh. Według producenta umożliwia on 520 godzin pracy w trybie czuwania i 10 w trybie rozmowy.
Idol 2S ma predyspozycje do wygrania rywalizacji w swoim segmencie cenowym. Jest elegancki i lekki – pod tym względem ciężko go odróżnić od topowych słuchawek największych producentów. Ponadto oferuje silny procesor, pojemną baterię oraz modem LTE. Do minusów możemy zaliczyć brak naprawdę mocnego ekranu. Podsumowując to naprawdę udany smartfon, którego cena nie przekracza 800 zł.