Pierwsze w Europie zbliżeniowe płatności wykorzystujące microSD

Pierwsze w Europie zbliżeniowe płatności wykorzystujące microSD
Źródło zdjęć: © Visa

10.08.2010 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Visa Europe wdraża pierwsze w Europie systemy płatności komórkowych oparte na technologii microSD - w ramach wspólnego programu realizowanego wraz z partnerem technologicznym, firmą DeviceFidelity oraz tureckim bankiem detalicznym Akbank.

Przedsięwzięcie pokazuje możliwość upowszechnienia płatności mobilnych, dzięki wykorzystaniu kart pamięci microSD, stosowanych w licznych modelach aparatów komórkowych. Podczas gdy technologia łączności bliskiego zasięgu (ang. NFC) jest obecnie dostępna w stosunkowo niewielkiej liczbie urządzeń komórkowych, wprowadzane właśnie rozwiązanie pozwala rozszerzyć funkcjonalność wielu innych urządzeń o możliwość zbliżeniowych płatności mobilnych, zapewniając tym samym dostęp do tego rodzaju płatności wszystkim operatorom komórkowym oraz znakomitej większości znajdujących się w użyciu zaawansowanych telefonów komórkowych (tzw. smartfonów). Dzięki technologii In2Pay microSD firmy DeviceFidelity, wykorzystywanej w połączeniu z rozwiązaniami płatności zbliżeniowych Visa, klienci banku Akbank będą mogli dokonywać swoimi telefonami wygodnych i łatwych w realizacji płatności komórkowych.

Obraz
© (fot. Visa)

W sytuacji, gdy już miliony użytkowników korzystają ze smartfonów obsługujących karty microSD, technologia In2Pay, w połączeniu z technologią płatności zbliżeniowych Visa, daje operatorom sieci komórkowych, instytucjom finansowym oraz zarządom transportu publicznego możność oferowania usług finansowych za pośrednictwem szerokiej gamy popularnych urządzeń tego typu.

W początkowej fazie rozpoczętego właśnie wdrożenia wykorzystywane będą popularne wśród klientów Akbanku urządzenia Blackberry, do których w przyszłości dołączy szereg aparatów komórkowych produkowanych m.in. przez firmy HTC, Samsung, LG, Nokia i Motorola. Obok płatności mobilnych, technologia In2Pay microSD i wykorzystanie (dodatkowego) nośnika danych, umożliwiają powiększenie pamięci do przechowywania plików muzycznych, wideo i fotograficznych.

Rozwiązanie In2Pay firmy DeviceFidelity jest oparte na branżowym standardzie tzw. elementu bezpiecznego (Secure Element), zgodnym z wymogami EMV oraz GlobalPlatform i kompatybilnym z aplikacjami Javacard i MiFare. In2Pay zbudowane jest w oparciu o architekturę Open Platform, co zapewnia sprawną integrację z rozwiązaniami wdrażanymi przez Trusted Service Managers (TSM) oraz aplikacjami typu Wallet. Możliwa jest zakrojona na szeroką skalę personalizacja In2Pay microSD – za pośrednictwem tradycyjnych firm personalizacji kart mikroprocesorowych, zgodnie z zaakceptowanymi przez banki procedurami bezpieczeństwa. Dążąc do stworzenia nowych, oryginalnych aplikacji handlu mobilnego, firma DeviceFidelity rozpoczęła już wydawanie licencji na interfejsy API In2Pay kilku europejskim dostawcom usług TSM oraz twórcom oprogramowania bankowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)