Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa. Zobacz wideo

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa. Zobacz wideo28.09.2016 14:06
Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa. Zobacz wideo
Źródło zdjęć: © Screen YT/Gazeta Olsztyńska

Ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku, powstała niedaleko Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku, który prowadzi nad Jezioro Wielochowskie. Droga świeci na niebiesko.

Autorem tego oryginalnego projektu nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie, a wykonawcą firma Strabag.
- Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 1. godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem - mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o. dla gazetaolsztynska.pl

Niebieska nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory - specjalne substancje syntetyczne, których zadaniem jest ładowanie się za pomocą dziennego światła oraz emitowanie nocą nagromadzonej energii. Wszystko to współgra z pobliskim Jeziorem Wielochowskim, a przy tym zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom ruchu.

ZOBACZ WIDEO:

Za: gazetaolsztynska.pl
_ ew _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)