Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa. Zobacz wideo

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa. Zobacz wideo

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa. Zobacz wideo
Źródło zdjęć: © Screen YT/Gazeta Olsztyńska
28.09.2016 14:06, aktualizacja: 28.09.2016 14:50

Ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku, powstała niedaleko Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku, który prowadzi nad Jezioro Wielochowskie. Droga świeci na niebiesko.

Autorem tego oryginalnego projektu nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie, a wykonawcą firma Strabag.
- Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 1. godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem - mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o. dla gazetaolsztynska.pl

Niebieska nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory - specjalne substancje syntetyczne, których zadaniem jest ładowanie się za pomocą dziennego światła oraz emitowanie nocą nagromadzonej energii. Wszystko to współgra z pobliskim Jeziorem Wielochowskim, a przy tym zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom ruchu.

ZOBACZ WIDEO:

Za: gazetaolsztynska.pl
_ ew _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)