Pierwsza na świecie usługa voice over LTE

Pierwsza na świecie usługa voice over LTE

Pierwsza na świecie usługa voice over LTE
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
03.10.2012 13:27, aktualizacja: 03.10.2012 16:04

W Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych uruchomiono pierwszye na świecie komercyjne połączenia głosowe w sieci LTE (voice over LTE - VoLTE). Usługa dostępna jest w sieciach SK Telecom i LG U+ w Korei oraz MetroPCS w USA. Do tego czasu operatorzy telekomunikacyjni wykorzystywali sieci LTE tylko do transmisji danych, a do świadczenia usług głosowych były używane sieci 2G i 3G. Infrastrukturę dostarczyła natomiast firma Ericsson.

Technologia VoLTE umożliwia klientom wykonywanie połączeń głosowych w jakości HD i połączeń wideo. Umożliwia także korzystanie z nowych, zaawansowanych usług telekomunikacyjnych za pomocą smartfonów LTE.

Usługi te wykorzystują zwykły numer telefonu komórkowego (MSISDN, czyli Mobile Subscriber Integrated Services Digital Network), a VoLTE wprowadza telefonię operatora do szerokopasmowej mobilnej sieci IP. VoLTE umożliwia jednoczesne korzystanie z usług przesyłania głosu i danych w sieciach LTE. Technologia ta charakteryzuje się także większą efektywnością spektralną w porównaniu z przesyłaniem głosu w sieciach 2. lub 3G, co pozwala lepiej wykorzystywać zasoby radiowe w mobilnej komunikacji szerokopasmowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)