Pięć monitorów LCD LED w testach - warto kupić?

Pięć monitorów LCD LED w testach - warto kupić?

Pięć monitorów LCD LED w testach - warto kupić?
Źródło zdjęć: © PC World
23.02.2010 10:00, aktualizacja: 23.02.2010 10:56

Po telewizorach LCD, podświetlenie diodowe coraz częściej trafia do monitorów komputerowych. Czy zamiana świetlówek na diody LED przynosi same korzyści i czy warto kupić takie modele sprawdzamy na przykładzie pięciu nowych monitorów o przekątnych ekranu 22-24".

W większości dostępnych od wielu lat monitorów LCD do podświetlania obrazu stosuje się lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL), czyli tego samego typu, co w skanerach płaskich. W zależności od przyjętego przez producenta rozwiązania konstrukcyjnego, w popularnym monitorze LCD używa się różnej ilości lamp (najczęściej dwóch lub czterech).

Obraz
© (fot. PC World)

Ważne jest, by możliwie równomiernie podświetlić całą powierzchnię panelu. Nie jest to jednak mocna strona tej technologii podświetlania. Zawsze będą różnice w luminancji poszczególnych obszarów ekranu, można je tylko minimalizować. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlenia wielopunktowego, nawet kilkunastu świetlówek katodowych.

Diodowa odsiecz

Najlepszym źródłem światła wykorzystywanym w panelach LCD są diody LED, które w wariancie podświetlenia matrycowego pokrywają równomiernie całą powierzchnię za panelem (podział na sekcje, które dodatkowo często mogą być strefowo wygaszane, co przyczynia się do poprawy odwzorowania czerni i zwiększenia współczynnika kontrastu).

Obraz
© Rozebraliśmy typowy monitor LCD by pokazać najpowszechniej stosowaną krawędziową metodę podświetlenia świetlówkami CCFL. Były umieszczone przy górnej i dolnej krawędzi matrycy (fot. PC World)

Podświetlenie matrycowe występuje niestety w najbardziej zaawansowanych i jednocześnie najdroższych modelach monitorów LCD. Pierwszym produktem tego typu dostępnym na polskim rynku był (wciąż dostępny w niektórych sklepach) monitor Samsung XL20, którego test prezentowaliśmy trzy lata temu. Od tego czasu na rynek trafiło kilka modeli wykonanych w tej technologii pochodzących m.in. od NEC-a i EIZO. Wady i zalety LED

Jakie zalety oferują monitory z podświetleniem LED-owym. Oprócz wspomnianej już energooszczędności, pozwalają na uzyskanie szerszej przestrzeni barw (ale dotyczy to modeli z pełnym podświetleniem diodowym), najczęściej wyższej jasności przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy.

Obraz
© LED (fot. PC World)

W modelach LCD klasy średniej oferowanych z podświetleniem LED nie stosuje się matrycy diod, lecz tzw. podświetlenie krawędziowe. W zależności od produktu listwa z diodami LED może być umieszczona wzdłuż dolnej krawędzi lub wzdłuż obu krawędzi matrycy - dolnej i górnej. Taki sposób podświetlenia ma swoje wady i zalety.

Zaletą jest oczywiście możliwość budowy bardzo cienkich monitorów LCD, charakteryzujących się atrakcyjnym wzornictwem. Takie produkty są także bardzo energooszczędne. Zastanawiacie się jednak jak korzystając np. z pojedynczej listwy diod można równomiernie podświetlić obszar za wyświetlaczem. Jest to możliwe. Producenci stosują tu różne rozwiązania, lecz w każdym przypadku chodzi o użycie powłoki o takiej charakterystyce, która rozproszy światło jak najrównomierniej. Np. Samsung stosuje specjalnie pofalowany materiał, który ma inny kształt w centrum matrycy, a inny w obszarach zlokalizowanych bliżej krawędzi ekranu. Takie same metody stosuje się w telewizorach LCD, które dysponują znacznie większymi przekątnymi ekranu. O ile w przypadku telewizorów podświetlenie krawędziowe pozostawia nieco do życzenia jeśli chodzi o równomierność podświetlenia, to w o wiele mniejszych monitorach LCD nie wykazuje dużych niedoskonałości. Nasze testy wskazują, że pozwala na uzyskanie o wiele lepszej równomierności
podświetlenia niż w panelach podświetlanych lampami CCFL.

Wadą podświetlenia krawędziowego LED jest oczywiście niemożność strefowego wygaszania, a więc kontrast takiej matrycy i uzyskana czerń będzie słabsza niż w modelach z analogicznym panelem lecz podświetlanym matrycowo. Warto czy nie?

Naszym zdaniem warto zdecydować się na zakup monitora LCD z podświetleniem LED - nie tylko matrycowym, lecz również krawędziowym. Biorąc pod uwagę fakt, że większość oferowanych niedrogich modeli tego typu wyposażona jest w matryce TN pozostaje dylemat - inwestować w monitor z lepszym panelem IPS, PVA (i ich wariacje) czy dorzucić do monitora z matrycą TN i podświetleniem LED. Wybór ten zależeć będzie od wymogów klienta.

Obraz
© Bez krawędziowego podświetlenia LED nie byłoby możliwe zbudowanie tak cienkiego monitora czy telewizora LCD (fot. PC World)

Na pewno panel TN będzie od nich minimalnie szybszy (choć nowoczesne panele S-IPS czy S-PVA są praktycznie wolne od wady smużenia), z podświetleniem LED równomiernej podświetlany i zużywający dużo mniej energii (średnio o 40%). Panele wyższej klasy zapewnią szersze kąty widzenia i lepszą prezentację barw. Jeśli jednak stoicie przed wyborem - standardowy monitor z matrycą TN, czy nieco droższy panel z podświetleniem diodowym to dotychczasowe nasze testy wskazują, że modele LED-owe są zazwyczaj lepsze i warto w nie zainwestować.

Monitory LCD z podświetleniem LED w testach

LG Flatron W2286L - zwycięzca naszego testu monitorów LCD w cenie do 100. zł.

Obraz
© LG Flatron W2286L-PF (fot. LG)

To na co zwróciliśmy uwagę zaraz po wykonaniu wstępnych testów jeszcze nie skalibrowanego monitora, to olbrzymi w porównaniu do klasycznie podświetlanych monitorów kontrast (1:56319. w porównaniu do przeciętnie uzyskiwanego 1:700).

Samsung SyncMaster XL2370 - model oznaczony jako XL237. jest jednym z monitorów Samsunga, w których wykorzystano podświetlenie LED. Dzięki niemu monitor 23-calowy panel pobiera mniej energii (zaledwie około 22 W) i jest bardzo smukły.

Obraz
© Samsung SyncMaster XL237. (fot. Samsung)

Konstruktorzy zastosowali matową matrycę o rozdzielczości Full HD o niewielkiej bezwładności - czas reakcji wynosi zaledwie 2 milisekundy. Panel wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla gracza i amatora filmów wysokiej rozdzielczości. Acer S243HL - najnowszy model monitora firmy Acer został wyposażony w podświetlanie ledowe. Dzięki temu pobiera zaledwie nieco ponad 2. W, czyli wyraźnie mniej, niż konstrukcje wyposażone w lampy CCFL.

Obraz
© Acer-S243HL (fot. Acer)

Urządzenie oznaczone jako S243HL dysponuje panelem o 24-calowej przekątnej i rozdzielczości 1920x1080. Mimo zastosowania matrycy typu TN, monitor bardzo dobrze radzi sobie z odwzorowywaniem barw.

AOC V22 Verfino - AOC proponuje 22-calowy monitor podświetlany diodami LED. Dzięki nim urządzenie pobiera bardzo mało energii (poniżej 3. W) i może uzyskiwać wysoki kontrast (szczególnie w trybie DCR - kontrast dynamiczny).

Obraz
© AOC V2. Verfino (fot. AOC)

Model V2. wyróżnia się spośród innych budową - jest bardzo lekki (waży poniżej 4 kg) i smukły - grubość panelu wynosi zaledwie 18,5 mm.
Rama została zaprojektowana i wykonana starannie z dobrej jakości plastiku (zarówno czarnego "lustrzanego", jak i zastosowanego na obrzeżach przezroczystego). Podstawę wykonano ze szkła. Całość wygląda bardzo dobrze.

Benq V2400 Eco - monitor został wyposażony w 24-calową matrycę typu TN o rozdzielczości 192. x 1080 punktów.

Obraz
© BenQ V240. Eco (fot. BenQ)

Nowy produkt BenQ-a może łączyć się z urządzeniem emitującym sygnał na dwa sposoby: poprzez analogowy interfejs D-Sub lub cyfrowy HDMI.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)