Philips prezentuje telewizor z interfejsem internetowym

Telewizory firmy Philips – zwłaszcza modele z wyższych przedziałów cenowych – już od dłuższego czasu są wyposażane w interfejs sieciowy. Jednak do tej pory służył on tylko do pobierania klipów wideo, zdjęć i muzyki z domowego komputera PC. Urządzenia z mających się pojawić w drugim kwartale tego roku serii 8000 i 9000, a także Cinema 21:9 będą dodatkowo wyposażone w moduł Net TV.

Philips prezentuje telewizor z interfejsem internetowym

Pozwala on uzyskać szybkie połączenie z Internetem. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie zamiast sygnału telewizyjnego na ekranie pojawi się strona startowa z odnośnikami do materiałów rozrywkowych i informacyjnych. Philips współpracuje z licznymi partnerami, takimi jak YouTube, eBay.com, Kicker, Funspot czy MyAlbum.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Partnerzy firmy przygotowali swoje treści w formacie CE-HTML, zapewniającym odpowiednią prezentację na ekranie telewizora i czytelność materiałów nawet podczas oglądania z większej odległości. Oprócz tego konstrukcja menu na stronach umożliwia wygodne nawigowanie za pomocą pilota. Natomiast do ewentualnego wprowadzania danych można posłużyć się pilotem bądź skorzystać z wirtualnej klawiatury pokazywanej na ekranie. Aby klipy wideo mogły być odtwarzane przez telewizor, muszą być one zapisane w formacie H.264.

Szczególną cechą koncepcji Philipsa jest to, że Net TV nie ogranicza się do treści oferowanych przez współpracujące serwisy. Telewizor da się wykorzystać tak jak zwykły komputer podłączony do Sieci –. z tym zastrzeżeniem, że trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami podczas surfowania. Witryny napisane w języku (X)HTML (takie jak heise-online.pl) nie sprawią urządzeniu Philipsa problemów. Jednak telewizor nie radzi sobie z odtwarzaniem klipów we Flashu, uruchamianiem aplikacji napisanych w Javie lub podczas przeglądania dokumentów PDF.

W Net TV zmienił się także elektroniczny informator o programach (Electronic Program Guide, EPG). Pobiera on teraz informacje za pośrednictwem Internetu z serwisu TVTV. Dzięki rozszerzeniu obecnego w odbiorniku kodeka o obsługę formatu H.264. na ekranie telewizora można teraz oglądać klipy DivX pochodzące z domowego peceta.

Kolejną nowością są wbudowane moduły do odbioru cyfrowej telewizji kablowej (DVB-C). W celu zapewnienia odbioru programów kodowanych urządzenia zostały dodatkowo wyposażone w slot typu CI+. W przyszłości mają się też pojawić specjalne moduły CAM umożliwiające zastosowanie kart większości operatorów sieci kablowych. Dzięki temu użytkownicy cyfrowej telewizji kablowej nie musieliby już korzystać z osobnych urządzeń STB (set top box)
, co z kolei uczyniłoby wygodniejszą obsługę telewizora – nie byłoby potrzeby stosowania dodatkowego pilota. W przygotowaniu znajdują się też modele z modułami do odbioru DVB-S.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)