Pentagon przeznaczy 44 miliony dolarów na sekretny komunikator
Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) szuka sposobów na stworzenie najbardziej bezpiecznej sieci. Rząd Stanów Zjednoczonych planuje uruchomić komunikator, który byłby odporny na ataki hakerskie.
20.08.2018 | aktual.: 21.08.2018 08:38
Program Resilient Anonymous Communication for Everyone (RACE) poszukuje technologii w celu stworzenia systemu wysyłania wiadomości, który będzie spełniał kilka warunków. Przede wszystkim, system ma istnieć całkowicie w obrębie danej sieci, ma zapewniać poufność, integralność i, co jest najważniejsze, chronić prywatność każdego użytkownika. W razie ataku hakerskiego, zaatakowane dane systemowe i związane z nimi treści powinny być natychmiast wyeliminowane, by nie mieć wpływu na pozostałe komponenty systemu.
Zgodnie z informacją, podaną w dokumencie, użytkownicy RACE będą mieli możliwość komunikowania się dzięki technologiom kryptograficznym. Najważniejszą kwestią musi być absolutna ochrona prywatności, która ma opierać się na wszechobecnym szyfrowaniu, nawet podczas obliczeń i zaciemnianiu protokołów komunikacyjnych.
Podstawowym celem RACE ma być uniknięcie jakiegokolwiek przecieku. System mógłby zapobiec przeciekom na dwa zasadnicze sposoby: 1) zapobieganie informacjom, które już wyciekły i mogą mieć jakikolwiek wpływ na identyfikację dowolnego węzła systemu – osiągnięcie tego będzie możliwe dzięki całodobowemu kodowaniu wszystkich danych 2) zapobieganie wycieku treści korespondencji dzięki zaciemnianiu protokołów. Ze względu na popularność i wygodę wysyłania wiadomości za pomocą telefonów, system też skupi się na protokołach internetowych.
Na opracowanie odpornego na hakersie ataki messengera Agencja zaawansowanych projektów badawczych Pentagonu przeznaczyła 44 miliony dolarów. Pracę mają rozpocząć się w marcu 2019, a skończyć, według dzisiejszych prognoz, w 2023 roku. Opracowany komunikator zostanie uruchomiony na urządzeniach z systemem operacyjnym Android.