Pentagon buduje cyberarmię

Ministerstwo obrony USA postanowiło radykalnie wzmocnić swoje siły do walki w cyberprzestrzeni

Pentagon buduje cyberarmię
Źródło zdjęć: © David B. Gleason via Wikipedia

29.01.2013 10:34

Jak podał w poniedziałek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła rządowe, Pentagon zamierza przekształcić swoje cyberdowództwo (Cyber Command), które obecnie koncentruje się na zadaniach obronnych, w internetowy ekwiwalent sił walczących tradycyjnymi metodami.

Zgodnie z tym planem, cyberdowództwo, którego personel liczy sobie teraz około 90. osób, ma zostać przekształcone w instytucję zatrudniającą aż 4900 wojskowych i cywili. Zmiana wynika z przekonania Pentagonu o rosnących zagrożeniach dla USA w cyberprzestrzeni. W ocenie specjalistów, pochodzą one głównie z Chin, Rosji i Iranu.

Niepokój szefa resortu Leona Panetty wzbudził szczególnie atak na systemy komputerowe państwowego saudyjskiego koncernu naftowego Aramco w sierpniu 201. roku, w rezultacie którego agresorzy zainfekowali wirusami i unieruchomili ponad 30 tys. komputerów. Wywiad amerykański jest przekonany, że atak wyszedł z Iranu.

W październiku Panetta powiedział, że USA grozi "komputerowy Pearl Harbor" - nawiązując do ataku japońskiego lotnictwa na główną bazę amerykańskiej marynarki wojennej na Hawajach 7 grudnia 194. roku, po którym Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny przeciw Japonii.

Minister ostrzegł, że hakerzy z "agresywnego kraju" lub ponadnarodowej grupy ekstremistycznej mogą wywołać spustoszenie w infrastrukturze łączności i transportu kraju, a także w jego systemie finansowym.

Według planu ministerstwa obrony USA w strukturze cyberdowództwa stworzone zostaną trzy typy cybersił: tzw. siły do misji krajowych, które będą chronić systemy komputerowe kierujące siecią elektryczną i innymi kluczowymi elementami infrastruktury, siły do misji bojowych, a więc do planowania i wykonywania ataków na systemy komputerowe nieprzyjaciela, oraz tzw. siły cyberochrony, zadaniem których będzie zabezpieczenie systemów komputerowych Pentagonu.

Siły do misji bojowych będą się zajmować unieruchamianiem systemów dowodzenia i kontroli nieprzyjaciela w przygotowaniu do ataku z udziałem sił konwencjonalnych.

Źródło artykułu:PAP
bezpieczeństwomilitariacyberatak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)