Pełnia Śnieżnego Księżyca. Sprawdź, kiedy jej wypatrywać
W sobotę, 24 lutego na niebie będzie można zaobserwować tzw. pełni ę Śnieżnego Księżyca. Tego dnia Srebrny Glob ze względu na znaczną odległość od Ziemi wyda nam się mniejszy niż zazwyczaj. Będzie też bardzo jasny. Podpowiadamy, kiedy spojrzeć w niebo.
Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której Srebrny Glob znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie naszej niż Słońce. Ta, którą będzie można obserwować w lutym, nosi nazwę pełni Śnieżnego Księżyca. Ma to związek z czasem, w jakim występuje. Luty w wielu miejscach na świecie jest jednym z zimniejszych miesięcy, w trakcie którego występują spore opady śniegu.
Serwis Earth.com zwraca uwagę, że praktyka stosowania nazw, które nawiązują do zjawisk naturalnych, pór roku, czy towarzyszących im czynności ma różne źródła. Można ją znaleźć m.in. w tradycjach rdzennych Amerykanów, czy mieszkańców Europy. Jako przykład można podać, chociażby pełnię Robaczego Księżyca, czyli pierwszą pełnię wiosny. Jej nazwa nawiązuje do pojawiających się razem z wiosną i cieplejszą temperaturą robaków, które wychodzą ze swoich zimowych kryjówek.
Pełnia Śnieżnego Księżyca w Polsce
Pełnia Śnieżnego Księżyca w Polsce rozpocznie się ok. godziny 12:30. Księżyc ze względu na swoje położenie będzie wydawał się mniejszy niż zazwyczaj. Dodatkowo będzie bardzo jasny, co może utrudnić dostrzeżenie szczegółów znajdujących się na tarczy Srebrnego Globu. Warto więc sięgnąć po amatorskie teleskopy lub najzwyklejsze lornetki i pamiętać, że kolejna pełnia Księżyca będzie widoczna dopiero za miesiąc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czy warto kupić słuchawki Acefast T6?
Pełnie Księżyca w 2024 r.:
- 25 marca - godz. 07:00
- 23 kwietnia - godz. 23:49
- 23 maja - godz. 13:53
- 22 czerwca - godz. 01:07
- 21 lipca - godz. 10:17
- 19 sierpnia - godz. 18:25
- 18 września - godz. 02:34
- 17 października - godz. 11:26
- 15 listopada - godz. 21:28
- 15 grudnia - godz. 09:01