Wyjątkowa pełnia w kwietniu. Superksiężyc już za kilka dni
Superksiężyc to niezwykłe zjawisko, które nie zdarza się często. W tym roku możemy je obserwować pod koniec kwietnia, w czasie najbliższej pełni Księżyca. Kiedy wypatrywać go na niebie? Podpowiadamy.
Superksiężyc to określenie opisujące moment, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi, czyli w perygeum. W tym czasie Księżyc wydaje się bym ogromny, a noc jest wtedy wyjątkowo jasna.
Pełnia Superksiężyca w kwietniu
Najbliższy Superksiężyc będziemy mogli obejrzeć w nocy z 26 na 27 kwietnia i będzie to prawdopodobnie najjaśniejsza pełnia Księżyca w tym roku. Według NASA tej nocy nasz naturalny satelita będzie wydawał się do 14 proc. większy niż zazwyczaj i zaświeci ok. 30 proc. jaśniej.
Kwietniowa pełnia będzie więc idealną okazją do zrobienia wspaniałych zdjęć. Warto się do tego dobrze przygotować, w czym może pomóc wam nasz poradnik: jak sfotografować Superksiężyc. Dobrze jest również wybrać się w miejsce z dala od miejskich świateł.
Samo określenie "Superksiężyc" zostało po raz pierwszy użyte przez Richarda Nolle’a w 1979 roku. Różnice w odległościach, w jakich znajduje się Księżyc względem naszej planety, wynikają oczywiście z tego, że orbita naszego satelity nie jest idealnie okrągła. To z tego powodu właśnie Księżyc w pełni raz wydaje się czasami świecić jaśniej.  
Aplikacje do obserwacji nocnego nieba
Pełnię Księżyca bez problemu dostrzeżemy na nocnym niebie, zwłaszcza jeśli pogoda dopisze. Jeśli jednak chcecie zacząć swoją przygodę z astronomią i wypatrzeć inne wyjątkowe zjawiska i obiekty na nocnym niebie, mogą wam w tym pomóc aplikacje pozwalające łatwiej poruszać się po nocnym niebie:
Warto również wypróbować aplikację Light Pollution Map, która pomoże wam wskazać najlepsze miejsce do obserwacji gwiazd i innych obiektów, ponieważ pozwala śledzić "zanieczyszczenie" nieba sztucznym światłem.