Peggy Whitson wróciła na Ziemię. Najstarsza astronautka pobiła kolejny rekord czasu spędzonego na orbicie

Peggy Whitson wróciła na Ziemię. Najstarsza astronautka pobiła kolejny rekord czasu spędzonego na orbicie05.09.2017 14:36
Peggy Whitson wróciła na Ziemię. Najstarsza astronautka pobiła kolejny rekord czasu spędzonego na orbicie
Źródło zdjęć: © NASA

57-letnia Peggy Whitson wróciła na Ziemię ze swojej ostatniej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która trwała 288 dni. Tym samym ustanowiła kolejny rekord.

To najstarsza astronautka, która wybrała się na kosmiczny spacer. Ale jak sama się śmieje, to akurat jedyne z jej osiągnięć, do którego nie dążyła celowo. Cała reszta to efekt ciężkiej pracy, siły woli i prawdziwej miłości do kosmosu. "Najlepsza rzecz w kosmosie to widok. Nie da się tego opisać" - właśnie dlatego astronautka, choć do domu mogła wrócić już w kwietniu, postanowiła zostać na ISS dodatkowe 3 miesiące.

Łącznie jej pobyt trwał więc 288 dni - razem z jej pozostałymi misjami daje to 665 dni. To nowy rekord - nie tylko wśród kobiet, ale wszystkich amerykańskich astronautów, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niełatwo będzie go pobić.

Jest też najbardziej doświadczoną astronautką we wspomnianych kosmicznych spacerach - łącznie odbyła ich 10. To także jedyna kobieta, która dwukrotnie dowodziła ISS.

Pierwsza misja NASA, w jakiej brała udział, to Expedition 5, która odbyła się w 2002 roku. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądała Whitson, kiedy jeszcze nie wiedziała, że przejdzie do historii.

289206243070453818
Źródło zdjęć: © NASA
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)