Trwa ładowanie...
d1dod44

Paracetamol może być niebezpieczny. Naukowcy ostrzegają przed nietypowym skutkiem ubocznym

Jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych na świecie może wywoływać niepożądane skutki uboczne, o czym ostrzegają naukowcy. Z najnowszych badań wynika, że zażywanie paracetamolu nie pozostaje bez wpływu na ludzkie zachowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paracetamol może być niebezpieczny. Naukowcy ostrzegają przed nietypowym skutkiem ubocznym
(Pixabay)
d1dod44

Najnowsze badania acetaminofenu, znanego również jako paracetamol dowodzą, że przyjmowanie zawierających go leków może zwiększać skłonność do podejmowania ryzyka.

Paracetamol może wywoływać niepożądane skutki uboczne

- Acetaminofen wydaje się zmniejszać negatywne emocje, kiedy [ludzie] rozważają ryzykowne czynności - po prostu nie czują takiego strachu - mówi neurobiolog Baldwin Way z Ohio State University.

Odkrycie opisane na łamach "Social Cognitive and AffectiveNeuroscience" jest uzupełnieniem dla dotychczasowych badań. Wynika z nich, że paracetamol wpływa nie tylko na redukcję bólu, ale oddziałuje też na różne procesy psychologiczne, w tym obniżenie poziomu empatii, wrażliwości na ranienie uczuć innych czy funkcje poznawcze.

d1dod44

Nowe badania sugerują natomiast, że przyjmowanie leku może też osłabiać afektywną zdolność do postrzegania i oceny ryzyka. Chociaż jest to niewielki wpływ, warto mieć świadomość, że taka zależność występuje, zwłaszcza że paracetamol jest popularnym składnikiem wielu dostępnych bez recepty leków.

Większa skłonność do ryzyka u badanych

W serii eksperymentów, w których uczestniczyło ponad 500 studentów Ohio State University, Way i jego zespół zmierzyli, w jaki sposób pojedyncza dawka 1000 mg paracetamolu (zalecana maksymalna pojedyncza dawka dla dorosłych), losowo podawana uczestnikom, wpłynęła na ich ryzykowne zachowania. Wyniki były porównywane z grupą kontrolną, w której podawano placebo.

Podczas badania uczestnicy musieli napompować balon pojawiający się na ekranie komputera. Za każde naciśnięcie pompki uczestnicy otrzymywali wirtualne pieniądze. Zadanie polegało na tym, aby zebrać ich jak najwięcej, pompując balon do maksymalnych rozmiarów. Wszystkie zdobyte środki przepadały, gdy balon pękał.

d1dod44

Wyniki pokazały, że uczniowie, którzy przyjmowali paracetamol, podejmowali znacznie większe ryzyko podczas wykonywania zadania w porównaniu z ostrożniejszą grupą przyjmującą placebo. Osoby przyjmujące lek pompowały (i rozrywały) swoje balony znacznie szybciej. Naukowcy uważają, że takie jednostki odczuwały mniejszy niepokój i mniej negatywnych emocji związanych z wielkością balonu i możliwością jego pęknięcia.

Kolejne z zadań, które realizowali uczestnicy eksperymentu, wiązało się z wypełnianiem ankiet, w których oceniali poziom ryzyka dla różnych scenariuszy zdarzeń. Wśród nich były m.in. takie sytuacje jak obstawianie wyników wydarzeń sportowych, skakanie na bungee z wysokiego mostu lub jazda samochodem bez zapinania pasów bezpieczeństwa.

W tym przypadku wyniki były bardziej zróżnicowane, ale naukowcy na podstawie uzyskanej średniej ustalili, że istnieje istotny związek pomiędzy przyjmowaniem paracetamolu a skłonnością do podejmowania bardziej ryzykownych zachowań. Zespół planuje dalsze badania, aby dokładniej poznać i wyjaśnić występującą zależność.

Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dod44

Podziel się opinią

Share
d1dod44
d1dod44
Więcej tematów