Pancerny muł - nowe uzbrojenie amerykańskich żołnierzy

Pancerny muł - nowe uzbrojenie amerykańskich żołnierzy

05.10.2011 10:26, aktual.: 05.10.2011 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z USA opracowali czworonożnego robota kroczącego AlphaDog. Ma on pełnić służbę w oddziałach US Marines, przenosząc ładunki po górach - poinformowały magazyn Technology Review i agencja DARPA.

Naukowcy z USA opracowali czworonożnego robota kroczącego AlphaDog. Ma on pełnić służbę w oddziałach US Marines, przenosząc ładunki po górach - poinformowały magazyn Technology Review i agencja DARPA. Jest on następcą poprzedniego modelu BigDog.

Doświadczenia z Iraku i Afganistanu wykazały, że małe pojazdy kołowe i gąsienicowe nie sprawdzają się na dłuższych trasach. Dlatego inżynierowie postanowili zbudować uniwersalny pojazd transportowy.

W projekcie oparto się na mechanice poruszania się muła zarówno z obciążeniem, jak i bez. Efektem jest czworonożny robot kroczący o napędzie elektrycznym. Jego robocze nazwy to: Legged Squad Support Systems (LS3. lub AlphaDog. Przypominający z sylwetki konia lub muła, może przenieść 181,5 kg ładunku na odległość 35 km po drodze skalnej. Jego moc wystarcza na 24 godzinny marsz bez obciążenia.

Film przedstawia wyśmienitą pracę poprzedniego modelu

AlphaDog, który, ze względu na wygląd, już otrzymał w amerykańskiej marynarce miano "pancernego muła", nie musi być kierowany przez człowieka. Jest wyposażony w komputer nawigacyjny oraz nadajnik GPS i może poruszać się samodzielnie. System czujników elektrooptycznych pozwala mu też wędrować razem z oddziałem Marines, na ustalonej pozycji w szyku.

Pierwszy "pancerny muł" ma być gotowy do testów w warunkach polowych (prawdopodobnie w Afganistanie) już w 2012 roku. Prototyp przygotowywany na potrzeby Marines będzie opancerzony - zostanie wyposażony w pancerz przekładkowy i lekkie opancerzenie kevlarowe, co ochroni go przed pociskami z broni strzeleckiej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (525)