Panasonic kończy produkcję paneli LCD. Sharp ostatnim japońskim wytwórcą

Panasonic kończy produkcję paneli LCD. Sharp ostatnim japońskim wytwórcą
Źródło zdjęć: © commons.wikimedia.org / William Hook / CC BY-SA 2.0

01.06.2016 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panasonic informuje, że z uwagi na dużą konkurencję ze strony innych azjatyckich firm, zaprzestanie produkcji własnych paneli LCD od września 2016 r. Japoński producent nie rezygnuje ze sprzedaży telewizorów, zamierza korzystać z części dostawców koreańskich.

Informacje firmy potwierdza m.in. agencja Reutera oraz japoński dziennik Nikkei. Wygaszana fabryka w Himeji posiada zdolności produkcyjne na poziomie 81. tys. paneli LCD (32 cale) miesięcznie. Matryce montowano głównie w telewizorach Panasonic, choć panele wykorzystywały także inne firmy m.in. Funai Electric.

- Należy podkreślić, że rezygnacja Panasonica z produkcji paneli dla telewizorów nie oznacza rezygnacji ze sprzedaży samych odbiorników. Podobnie jak wiele marek, Panasonic będzie kupował matryce od innych firm. Fani sprzętu Viera nie muszą się obawiać. Nadal będą mogli kupić te telewizory. Co nie zmienia faktu, że to niepokojąca tendencja - komentuje w rozmowie z PAP Technologie Szymon Adamus z eksperckiego bloga ObywatelHD.pl.

- Konkurencja na rynku telewizyjnym jest ogromna. W Azji obserwujemy rosnącą rywalizację między uznanymi producentami koreańskimi, a nowymi dostawcami z Chin. Wydaje się, że japońskie firmy nie są w stanie dotrzymać kroku - dodaje Adamus.

Panasonic rozpoczął produkcję paneli LCD w 2006 r., gdy uruchomił fabrykę w chińskim mieście Mobara. W obliczu rosnącej konkurencji ze strony Samsunga, LG oraz chińskich producentów, zmuszony był sprzedać zakład i skonsolidować produkcję w Himeji.
- Japońska firma posiada w ofercie wiele bardzo ciekawych telewizorów - najnowsze modele można zakwalifikować do grupy najlepszych, jakie kiedykolwiek producent wyprodukował. Pod względem zastosowanych technologii Panasonic nie odstaje więc od konkurencji. Duże zmiany na rynku RTV i konieczność zaangażowania się w wojnę cenową z producentami ponoszącymi np. mniejsze koszty produkcji, sprawia, że czeka go ciężka przyszłość - ocenia ekspert.

Po zamknięciu fabryki w Himeji jedynym japońskim zakładem, produkującym panele LCD, będzie placówka zarządzana wspólnie przez Hon Hai Precision Industry oraz firmę Sharp.

ag

Źródło artykułu:PAP
gadżetylcdpanasonic