Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek

Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek
Źródło zdjęć: © East News | Albin Marciniak/East News
Karolina Modzelewska

06.02.2020 20:24, aktual.: 07.02.2020 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy dokonali prawie niemożliwego. Wyhodowali palmy daktylowe z nasion, które leżały w starożytnych jaskiniach i ruinach przez 2000 lat. Jest to pierwszy raz, kiedy badaczom udało się zrobić coś takiego.

W Izraelu ze starożytnych nasion wyrosło siedem palm daktylowych. To niezwykłe dokonanie, które pokazuje, jak dużą żywotność mają odpowiednio przechowywane nasiona.

- Obecne badania rzucają światło na pochodzenie palmy daktylowej z Judy, wskazując, że jej uprawa, korzystająca z odrębnych genetycznie odmian wschodnich i zachodnich, powstała z lokalnych lub sprowadzonych odmian wschodnich, które dopiero później skrzyżowano z odmianami zachodnimi – wyjaśniają naukowcy w swojej pracy.

Skąd podchodziły nasiona?

Setki nasiona palmy daktylowej (Phoenix dactylifera) odkryto w starożytnej fortecy pałacowej, zbudowanej przez króla Heroda Wielkiego i jaskiniach położonych w południowym Izraelu między Wzgórzami Judejskimi a Morzem Martwym.

Nasiona zostały przebadane przez zespół naukowców pod kierownictwem Sarah Sallon z Hadassah Medical Organisation w Izraelu. Badacze wybrali 34 nasiona, które ich zdaniem były w najlepszym stanie. Jedno nasiono zostało potraktowane jako "kontrolne", a resztę namoczono w wodzie i nawozie, aby usprawnić proces kiełkowania.

Palmy dostały własne imiona

Spośród wszystkich nasion wykiełkowało sześć. Nadano im imiona: Jonah, Uriel, Boaz, Judith, Hannah i Adam. Poprzednia próba podjęta przez Sallon i jej współpracowników z 2008 r. pozwoliła na wyhodowanie jednego drzewka o nazwie Methuselah. Łącznie badacze wyhodowali siedem palm.

Palmy daktylowe ze starożytnych nasion stanowią bardzo ważny materiał badawczy. Dzięki nim naukowcy mogli zastosować technikę datowania radiowęglowego, co potwierdziło, że nasiona mają od 1800 do 2000 lat. Przeprowadzili również analizy genetyczne roślin. Wykazały, że palmy powstały na skutek wymiany materiału genetycznego między wschodnimi palmami daktylowymi z Bliskiego Wschodu i zachodnimi palmami daktylowymi z Afryki.

Wymiana materiału genetycznego sugeruje, że dawni rolnicy stosowali wyrafinowane praktyki rolnicze – celową hodowlę, zmierzającą do uzyskania pożądanych cech wśród uprawianych drzew.

wiadomościizraelnasiona
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także