Paliwo z powietrza? Wynalazek zadziała nawet w najsurowszych warunkach

Paliwo z powietrza? Wynalazek zadziała nawet w najsurowszych warunkach

Ilustracja do badań "Produkcja wodoru z powietrza"
Ilustracja do badań "Produkcja wodoru z powietrza"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.09.2022 09:46, aktualizacja: 18.09.2022 16:01

Australijscy naukowcy opracowali innowacyjny elektrolizer, który jest w stanie wytworzyć wodór wprost z wilgoci z powietrza. Najważniejsze jest jednak to, że urządzenie zadziała także w bardzo suchym klimacie.

Na łamach Nature Communications pojawiła się publikacja naukowców z Uniwersytetu Melbourne, według którego nowy wynalazek pozwala pobierać wilgoć z powietrza i wytwarzać z niej czysty wodór, który może posłużyć jako ekologiczne paliwo. Biorąc pod uwagę surowy klimat Australii, dla naukowców najważniejsze jest jednak to, że wynalazek zadziała również na pustyni.

Zespół podał, że elektrolizer potrafi działać nawet przy bardzo niskiej wilgotności powietrza spadającej do 4 proc. Sama konstrukcja urządzenia jest bardzo prosta i składa się z trzech głównych elementów - katody, anody i melaminowej gąbki lub pianki szklanej pomiędzy nimi, która przyciąga wilgoć z powietrza. Kiedy urządzenie jest podłączone do źródła energii, jest w stanie wyprodukować dziennie 3,7 m3 czystego wodoru na 1m2 powierzchni katody.

Wstępne wyniki są bardzo obiecujące, ale naukowców czeka jeszcze wiele prób i testów. W najbliższym czasie planują wykorzystać urządzenie do produkcji paliwa w Alice Springs, australijskim mieście w sercu pustyni. Następnie będą chcieli przetestować elektrolizer w jeszcze bardziej ekstremalnych warunkach.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)