Palisz marihuanę? Ten narząd może ucierpieć

Palisz marihuanę? Ten narząd może ucierpieć

Naukowcy po raz kolejny pod lupę wzięli użytkowników marihuany
Naukowcy po raz kolejny pod lupę wzięli użytkowników marihuany
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
16.04.2021 13:01

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Granadzie zwracają uwagę na negatywny efekt palenia marihuany, jakim jest pogorszenie się wzroku.

Marihuana jest jednym z najpopularniejszych środków odurzających na świecie, którego głównym składnikiem psychoaktywnym jest tetrahydrokannabinol (THC). Dotychczasowe badania jej użytkowania wykazały, że może przyczyniać się do powstania różnych zaburzeń psychicznych: schizofrenii, problemów z pamięcią, uwagą czy koordynacją psychomotoryczną. Ma to związek z obecnością receptorów kannabinoidowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Palenie marihuany może powodować różne skutki uboczne

Wspomniane receptory znajdują się również w układzie wzrokowym, ale do tej pory naukowcy nie poświęcali im zbyt wiele uwagi. Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Granadzie rzuca jednak nowe światło na to, co dzieje się z ludzkim wzorkiem po użyciu marihuany.

Z badania, które ukazało się na łamach "Scientific Reports" wynika, że palenie marihuany może negatywnie wpływać na wzrok. Naukowcy u ochotników uczestniczących w testach oceniali "statyczną ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast, stereoskopię, reakcję akomodacyjną, światło proste, zaburzenia widzenia w nocy (aureole) i rozmiar źrenicy".

Okazało się, że u osób palących marihuanę w celach rekreacyjnych występują m.in. zmiany ostrości wzroku, pogorszenie percepcji głębi (czyli zdolności do widzenia świata w trójwymiarze) czy trudności z koncentracją na określonych punktach w przestrzeni.

Pomimo obserwowanych problemów, większość badanych twierdziła, że wciąż widzi dobrze. Tylko 65 proc. osób przyznało, że ich wzrok pogarsza się nieznacznie, kiedy znajdują się pod wpływem marihuany, a 30 proc. uznało, że w ogóle nie dostrzega takich zmian.

Badanie posiada pewne ograniczenia. Zostało przeprowadzone na 31 użytkownikach konopi indyjskich (20 mężczyznach i 11 kobietach) w wieku od 19 do 43 lat. Wszyscy badani okazjonalnie palili marihuanę – "co najmniej raz, ale rzadziej niż cztery razy w tygodniu w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie". Ich wzrok został sprawdzony przed i po spożyciu środka odurzającego m.in. przy użyciu systemu Pola VistaVision Visual Chart

Jest to niewielka grupa badawcza, a eksperymenty wymagają kontynuacji i zwiększenia liczby uczestników testów, aby wyniki były miarodajne. Podczas badań ochotnicy muszą być pod wpływem marihuany, co może budzić kontrowersje i problemy natury prawnej. Marihuana wciąż pozostaje nielegalne w wielu państwach.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)