Palisz marihuanę? Ten narząd może ucierpieć
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Granadzie zwracają uwagę na negatywny efekt palenia marihuany, jakim jest pogorszenie się wzroku.
16.04.2021 13:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Marihuana jest jednym z najpopularniejszych środków odurzających na świecie, którego głównym składnikiem psychoaktywnym jest tetrahydrokannabinol (THC). Dotychczasowe badania jej użytkowania wykazały, że może przyczyniać się do powstania różnych zaburzeń psychicznych: schizofrenii, problemów z pamięcią, uwagą czy koordynacją psychomotoryczną. Ma to związek z obecnością receptorów kannabinoidowych w ośrodkowym układzie nerwowym.
Palenie marihuany może powodować różne skutki uboczne
Wspomniane receptory znajdują się również w układzie wzrokowym, ale do tej pory naukowcy nie poświęcali im zbyt wiele uwagi. Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Granadzie rzuca jednak nowe światło na to, co dzieje się z ludzkim wzorkiem po użyciu marihuany.
Z badania, które ukazało się na łamach "Scientific Reports" wynika, że palenie marihuany może negatywnie wpływać na wzrok. Naukowcy u ochotników uczestniczących w testach oceniali "statyczną ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast, stereoskopię, reakcję akomodacyjną, światło proste, zaburzenia widzenia w nocy (aureole) i rozmiar źrenicy".
Okazało się, że u osób palących marihuanę w celach rekreacyjnych występują m.in. zmiany ostrości wzroku, pogorszenie percepcji głębi (czyli zdolności do widzenia świata w trójwymiarze) czy trudności z koncentracją na określonych punktach w przestrzeni.
Pomimo obserwowanych problemów, większość badanych twierdziła, że wciąż widzi dobrze. Tylko 65 proc. osób przyznało, że ich wzrok pogarsza się nieznacznie, kiedy znajdują się pod wpływem marihuany, a 30 proc. uznało, że w ogóle nie dostrzega takich zmian.
Badanie posiada pewne ograniczenia. Zostało przeprowadzone na 31 użytkownikach konopi indyjskich (20 mężczyznach i 11 kobietach) w wieku od 19 do 43 lat. Wszyscy badani okazjonalnie palili marihuanę – "co najmniej raz, ale rzadziej niż cztery razy w tygodniu w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie". Ich wzrok został sprawdzony przed i po spożyciu środka odurzającego m.in. przy użyciu systemu Pola VistaVision Visual Chart
Jest to niewielka grupa badawcza, a eksperymenty wymagają kontynuacji i zwiększenia liczby uczestników testów, aby wyniki były miarodajne. Podczas badań ochotnicy muszą być pod wpływem marihuany, co może budzić kontrowersje i problemy natury prawnej. Marihuana wciąż pozostaje nielegalne w wielu państwach.