Padł rekord polskiej domeny internetowej

Padł rekord polskiej domeny internetowej

Padł rekord polskiej domeny internetowej
Źródło zdjęć: © jd-photodesign - Fotolia.com
20.08.2015 13:04, aktualizacja: 20.08.2015 15:43

Pod względem średniej liczby nowych rejestracji domena [.pl] odnotowała najlepszy drugi kwartał w swojej dotychczasowej historii - wynika z raportu instytutu badawczego NASK poświęconego rynkowi nazw domeny [.pl] za drugi kwartał tego roku. Ponadto pierwszy raz w ciągu ostatnich dziesięciu lat nazw zarejestrowanych w drugim kwartale było więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego samego roku.

W okresie od kwietnia do czerwca średnia dzienna liczba nowych rejestracji nazw domeny .pl wyniosła 3132. Najwięcej z nich dokonywano w kwietniu, średnio 3205. Z kolei w maju i czerwcu wartości te wyniosły odpowiednio 3089 i 3103. Łącznie w całym drugim kwartale zarejestrowano 285 tysięcy nowych nazw, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza wzrost o 39 tysięcy.

Wśród abonentów z Polski najwięcej nowych rejestracji dokonywały osoby i podmioty z województwa mazowieckiego. W drugim kwartale zarejestrowano tam 26,4. proc. nazw. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się abonenci z województw śląskiego i małopolskiego, z udziałem 10,83 proc i 9,64 proc. Z kolei najmniej nazw, poniżej 3 proc., zarejestrowano na rzecz abonentów mających siedzibę w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubuskim, świętokrzyskim i opolskim.

Od końca 2012 roku ranking dziesięciu największych krajowych domen najwyższego poziomu państw Unii Europejskiej nie uległ zmianom. Domena .pl w tym zestawieniu zajmuje szóstą pozycję z liczbą ponad 2,5 mln nazw.

- Analizując dane z raportu za drugi kwartał tego roku, z satysfakcją można stwierdzić, iż dotyczy on jednego z lepszych okresów w historii domeny .pl. Obejmuje to nie tylko średnią dzienną liczbę nowych rejestracji nazw domeny, która w analizowanym okresie przekroczyła swój historyczny pułap, ale choćby poziom odnawianych nazw domeny .pl. Na koniec półrocza wyniósł on 61,2. proc. i tym samym jest to najlepszy wynik osiągnięty w ciągu ostatnich sześciu lat - mówi Michał Chrzanowski, Dyrektor NASK.

- Optymistyczne dane za pierwszy kwartał, w połączeniu z bardzo dobrym wynikiem odnotowanym na koniec trzech kolejnych miesięcy, budują optymizm wokół tegorocznej dynamiki rozwoju rejestru domeny .pl - podkreśla Michał Chrzanowski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)