"Paczka czeka". Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod Paczkomat

"Paczka czeka". Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod Paczkomat

"Paczka czeka". Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod Paczkomat
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Adam Bednarek
15.10.2018 12:39, aktualizacja: 15.10.2018 12:58

Jeżeli czekasz na paczkę, uważaj na fałszywe wiadomości informujące o dostarczeniu przesyłki. Można nabawić się kłopotów, bo oszuści podszywają się pod inPost i usługę Paczkomaty.

Oszuści podszywają się pod firmę InPost i ich standardową usługę Paczkomatów - donosi serwis Zaufana Trzecia Strona. W fałszywej informacji piszą, że "paczka czeka". Ktoś, kto nieregularnie korzysta z takiej formy dostarczania paczek, może nawet nie zauważyć, że mail nie wygląda jak prawdziwa wiadomość od firmy inPost.

Na czym polega różnica? W fałszywej wiadomości oszuści podają tylko numer przesyłki. Tymczasem firma inPost informuje jeszcze o nadawcy, wybranym paczkomacie czy opcji śledzenia na stronie i Facebooku. W wiadomości od oszustów dochodzi jeszcze prosty tytuł "Paczka", zaś adresatem wiadomości nie jest inPost. Mail od cyberprzestępców jest więc ubogi, ale z drugiej strony wzbudza ciekawość - ofiara ma zadać sobie pytanie, o jaką paczkę chodzi, i szybko kliknąć w wiadomość.

Jak informuje ZTS, kliknięcie w podany link skutkuje pobraniem złośliwego załącznika. W nim jest ten sam wirus, który został wykorzystany w atakach oszustów podszywających się pod firmę KRUK.

To nie pierwszy atak, w którym oszuści podszywają się pod inPost. Na początku października przestępcy wysyłali fałszywe SMS-y, w których zamieszczali link do szkodliwych witryn.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)