"Paczka czeka". Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod Paczkomat

"Paczka czeka". Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod Paczkomat
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Adam Bednarek

15.10.2018 12:39, aktual.: 15.10.2018 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli czekasz na paczkę, uważaj na fałszywe wiadomości informujące o dostarczeniu przesyłki. Można nabawić się kłopotów, bo oszuści podszywają się pod inPost i usługę Paczkomaty.

Oszuści podszywają się pod firmę InPost i ich standardową usługę Paczkomatów - donosi serwis Zaufana Trzecia Strona. W fałszywej informacji piszą, że "paczka czeka". Ktoś, kto nieregularnie korzysta z takiej formy dostarczania paczek, może nawet nie zauważyć, że mail nie wygląda jak prawdziwa wiadomość od firmy inPost.

Na czym polega różnica? W fałszywej wiadomości oszuści podają tylko numer przesyłki. Tymczasem firma inPost informuje jeszcze o nadawcy, wybranym paczkomacie czy opcji śledzenia na stronie i Facebooku. W wiadomości od oszustów dochodzi jeszcze prosty tytuł "Paczka", zaś adresatem wiadomości nie jest inPost. Mail od cyberprzestępców jest więc ubogi, ale z drugiej strony wzbudza ciekawość - ofiara ma zadać sobie pytanie, o jaką paczkę chodzi, i szybko kliknąć w wiadomość.

Jak informuje ZTS, kliknięcie w podany link skutkuje pobraniem złośliwego załącznika. W nim jest ten sam wirus, który został wykorzystany w atakach oszustów podszywających się pod firmę KRUK.

To nie pierwszy atak, w którym oszuści podszywają się pod inPost. Na początku października przestępcy wysyłali fałszywe SMS-y, w których zamieszczali link do szkodliwych witryn.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)