Oszustwo na Facebooku: RTV EURO AGD rozdaje za darmo sprzęt

Oszustwo na Facebooku: RTV EURO AGD rozdaje za darmo sprzęt

Oszustwo na Facebooku: RTV EURO AGD rozdaje za darmo sprzęt
Źródło zdjęć: © Facebook
05.04.2016 14:23, aktualizacja: 05.04.2016 16:45

Kolejny raz mamy do czynienia z typowym przykładem przekrętu, wykorzystującego łatwowierność ludzi. Na Facebooku pojawiło się kolejne oszustwo. Nieświadomi niczego internauci, po części przez swoją naiwność i chęć zysku, zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i bezmyślnie sprowadzają na siebie problemy. Przypominamy, jak nie dać się złapać w pułapkę cyberprzestępców i co zrobić, jeśli jednak padniemy ich ofiarą.

Podanie numeru telefonu może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Często stanowi ono wyrażenie zgody na otrzymywanie płatnych wiadomości SMS. I nie jest to kwestia dziesięciu czy dwudziestu groszy, a od kilku do kilkunastu złotych za pojedynczą otrzymaną wiadomość.

Trudno zrozumieć, dlaczego ludzie dzielą się wciąż swoimi wrażliwymi danymi, jak na przykład numer telefonu, w internecie, wpisując go w niesprawdzone i podejrzane pola. Czy podalibyście go obcej osobie spotkanej na ulicy? I do tego wyglądającej dosyć podejrzanie? Pewnie nie, wiec nie róbcie tego też w internecie.

Kliknięcie przycisku "potwierdź", "zapisz" itp. jednocześnie upoważnia daną aplikację do automatycznego publikowania postów w imieniu użytkownika i/lub odbierania płatnych wiadomości SMS. Nieświadomy niczego użytkownik Facebooka i tak nie dostanie dostępu do pożądanej informacji, ewentualnie zostanie przekierowany do odbiegającego od tematu materiału, który najczęściej w ogóle nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Posty publikowane są wielokrotnie bez naszej wiedzy i ingerencji, nawet po kilka dziennie.

Piotr Kupczyk tłumaczy, co należy zrobić, jeżeli staniemy się ofiarą tego procederu:

I na koniec ważna rada: jeśli zauważycie, że wasz znajomy udostępnia podejrzane posty, powiadomcie go o tym, ponieważ najprawdopodobniej nie ma on zielonego pojęcia o tym, co dzieje się na jego tablicy.

Warto też przekazać te informacje swoim znajomym, rodzicom czy nawet dziadkom korzystającym z internetu, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznego mechanizmu.

_ Autorami oszustwa nie są osoby związane z firmą RTV EURO AGD i nie powinny być z nimi kojarzone. wizerunek firmy został użyty przez cyberoszustów. _

Sebastian Kupski

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)