Oświetlenie LED - sposób na obniżenie rachunków za prąd

Oświetlenie LED - sposób na obniżenie rachunków za prąd

Oświetlenie LED - sposób na obniżenie rachunków za prąd
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
06.03.2013 15:56

Systematycznie wzrastające koszty życia, w tym także utrzymania mieszkania, zmuszają nas do coraz bardziej intensywnego poszukiwania oszczędności. By ratować domowy budżet, konieczne jest efektywne gospodarowanie pieniędzmi oraz inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, które nam to umożliwią.

Przyjrzyjmy się szczególnie kwestii zużycia energii elektrycznej. Jednym z głównych czynników generujących to zużycie w naszych domach i mieszkaniach jest oświetlenie. Ponieważ rachunki za prąd systematycznie rosną, to właśnie w kierunku oświetlenia powinniśmy skierować naszą uwagę, by poszukiwać realnych oszczędności. Obecnie umożliwia nam to technologia LED, dzięki której możemy znacznie zmniejszyć ilość energii pobieranej przez instalację oświetleniową, jeśli tylko zdecydujemy się na poniesienie wyższych kosztów początkowych.

Rozsądek czy konieczność?
Komisja Europejska kilka lat temu wprowadziła zakaz produkowania klasycznych żarówek wolframowych. Początkowo z produkcji oraz półek sklepowych zniknęły popularne "setki", w dalszej kolejności żarówki o mocy 75, 60 i 40 W. Do września zeszłego roku z rynku miały zostać usunięte wszystkie tradycyjne źródła światła. Niektórym trudno było rozstać się z wynalazkiem, który niegdyś zrewolucjonizował rzeczywistość. - _ Dziś alternatywą dla typowych żarówek są energooszczędne świetlówki, a jeszcze bardziej oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem jest oświetlenie oparte na technologii LED _ - mówi Mariusz Gawroński, specjalista ds. oświetlenia w firmie LARS.

Oświetlenie LED
Diody LED to obecnie najbardziej oszczędne i efektywne źródła światła, jakie są dostępne na rynku. - _ Zastosowanie tej technologii pozwala na skumulowanie oszczędności nawet do 65%, ponieważ diody LED pobierają aż dziesięciokrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki i dwa razy mniej niż świetlówki _- wyjaśnia Mariusz Gawroński. W przypadku tradycyjnego oświetlenia żarowego, tylko 5% energii przekształcana jest w światło widzialne. Reszta marnuje się w postaci emitowanego ciepła, które wytwarza się podczas przepływu prądu elektrycznego przez włókno wolframowe. - _ Diody LED całą swoją moc wykorzystują do produkcji światła. Podczas świecenia diody nie nagrzewają się, nie emitują ciepła i osiągają znacznie wyższą skuteczność świetlną. Są zdecydowanie trwalsze niż zwykłe żarówki, a także świetlówki fluorescencyjne. Mogą stale świecić nawet przez okres ponad 5 lat, czyli przez około 50000 godzin _ –. podkreśla Mariusz Gawroński.
Do zalet oświetlenia należy również zaliczyć lepszy czas reakcji. – _ W przeciwieństwie do zwykłych świetlówek zwanych popularnie "żarówkami energooszczędnymi", diody LED rozświetlają się maksymalnie natychmiast po zapaleniu. Poza tym dają jasne, bezcieniowe i naturalne światło _ - dodaje Mariusz Gawroński. Diody LED mają niewielkie rozmiary, dzięki temu mogą być zamknięte w najróżniejszych oprawach i formach oświetleniowych. Są stosowane m.in. w oświetleniu punktowym (np. halogeny), wężach świetlnych, profilach, taśmach oraz podłużnych świetlówkach.

Diody LED zamknięte w elastycznych i kolorowych oprawach takich, jak węże, przewody czy taśmy, dają szersze możliwości kreowania wystroju wnętrz oraz otoczenia wokół domu za pomocą światła - dodaje Mariusz Gawroński. Ograniczyć nas może jedynie wyobraźnia i zasobność portfela.

Źródło: informacje prasowe, PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)