ORP Ślązak już potrzebuje napraw. Do służby wszedł niecały rok temu

Armata okrętu ORP Ślązak wymaga napraw
Armata okrętu ORP Ślązak wymaga napraw
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Arkadiusz Stando

28.09.2020 07:16

Jak podaje ZBiAM.pl, Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła przetarg w sprawie przeglądu oraz naprawy armaty okrętu ORP Ślązak. W postępowaniu pada kwota 482 tysięcy euro.

Armata Leonardo Super Rapid kali­bru 76 mm stanowi główne uzbrojenie polskiej korwety patrolowej ORP Ślązak. Według informacji opublikowanych w zamówieniu, wykonawca ma dokonać pełnego serwisu oraz przeprowadzić naprawę prawego ramienia wahliwego, które może być niesprawne ze względu na problemy z synchronizacją z bębnem ładowarki.

Postępowanie pojawiło się w serwisie platformazakupowa.pl 24 września, a firmy zainteresowane przeglądem i naprawą armaty mają czas na składanie wniosków do 30 września 2020 roku. Jak czytamy w ofercie, Komenda Portu Wojennego Gdynia szuka podmiotu, który podejmie się przeglądu półrocznego i rocznego armaty. 

Marynarka Wojenna RP wykorzystuje trzy armaty z rodziny Leonardo 76 mm. Jednym z okrętów, który otrzymał to wyposażenie jest ORP Ślązak. Działo zamówiono od włoskiego producenta. Pozostałe dwie armaty znajdziemy na okrętach ORP Generał Tadeusz Kościuszko oraz ORP Generał Kazimierz Pułaski.

Stępkę pod okręt ORP Ślązak położono 28 listopada 2001 roku. Podczas budowy napotkano wiele problemów, a także wielokrotnie zmieniano koncepcję okrętu. Finalnie 2 lipca 2015 okręt zwodowano, a do służby wszedł 28 listopada 2019 roku. Łącznie, na trwające 18 lat powstawanie okrętu wydano 1,2 miliarda złotych i przepłacono ponad połowę

Źródło: ZBiAM.pl

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (659)