Orkan Ciara szaleje. IMGW rozszerza ostrzeżenie na niemal całą Polskę: "Zagrożenie życia"

Orkan Ciara szaleje. IMGW rozszerza ostrzeżenie na niemal całą Polskę: "Zagrożenie życia"

Orkan Ciara szaleje. IMGW rozszerza ostrzeżenie na niemal całą Polskę: "Zagrożenie życia"
Źródło zdjęć: © Windy
10.02.2020 08:11, aktualizacja: 10.02.2020 08:43

Niebezpieczny niż Ciara, zwany też Sabina dotarł do Polski. Nad naszym krajem szaleją wichury, których prędkość przekracza 110 km/h. IMGW ostrzega - to nie koniec.

Wichura w Polsce szaleje i jak poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, służby musiały interweniować ponad 1000 razy w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. IMGW ostrzega, że to niestety nie koniec niebezpiecznej pogody i wydaje najwyższy stopień ostrzeżenia.

Ostrzeżenie 3. stopnia

IMGW już wczoraj informowało, że w większości kraju będą panować niebezpieczne warunki pogodowe, jednak najnowsze ostrzeżenia zostały rozszerzone na teren niemal całej Polski (spokojnie będzie w woj. kujawsko-pomorskim oraz zachodnio-pomorskim). Ostrzeżenie 3. stopnia - najwyższego - obowiązuje na terenie woj. podkarpackiego i dolnośląskiego.

- Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia - podaje IMGW. - Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.

Jak podają Wiadomości WP, odwołano loty, pociągi mają gigantyczne opóźnienia, wiatr zerwał liczne linie energetyczne. Synoptycy zalecają śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych oraz tych wydawanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Orkan Sabina

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską zaczął oddziaływać głęboki ośrodek niżowy tzw. Orkan Sabina (zwany inaczej Ciara). W wyniku różnicy ciśnienia dochodzi do silnych porywów wiatru, których prędkość w górach dochodzi do 200 km/h.

Niewiele bezpieczniej jest jednak na terenie pozostałych województw, ponieważ synoptycy szacują, że prędkość wiatru będzie wahać się od 110 do 140 km/h. Do tego można spodziewać się lokalnych burz i gradobicia. Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody, dopiero w czwartek możemy liczyć na poprawę warunków pogodowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)