Orange zakłóci odbiór TV

Orange zakłóci odbiór TV

Orange zakłóci odbiór TV
12.01.2009 22:48

Odbiór analogowych programów telewizyjnych za pomocą niewłaściwych lub złej jakości instalacji technicznych anten może ulec pogorszeniu po uruchomieniu nadajników systemu szerokopasmowej transmisji danych CDMA - podaje UKE.

W związku z uruchamianiem sieci telekomunikacyjnej CDMA w paśmie 450 MHz, której zadaniem jest zwiększanie dostępności usług telekomunikacyjnych na terenach o niskiej ich dostępności, w szczególności na obszarach białych plam dostępu do Internetu, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że odbiór analogowych programów telewizyjnych bazujący na wykorzystywaniu niewłaściwych lub złej jakości instalacji technicznych anten odbiorczych może ulec pogorszeniu.

Największe pogorszenie jakości odbioru może wystąpić w przypadku korzystania z odbiorników telewizyjnych wyposażonych w instalację antenową zbudowaną z jednej szerokopasmowej i szerokokątnej anteny ukierunkowanej tak, aby uzyskać odbiór programów emitowanych z różnych kierunków (tzw. anteny siatkowe). Dodatkowo, anteny takie wyposażone są często w szerokopasmowe wzmacniacze wysokiej częstotliwości, które wzmacniają wszystkie sygnały odbierane przez taką antenę (a nie tylko sygnały o częstotliwościach leżących w pasmach telewizyjnych) i w rezultacie są nieodporne na sygnały emitowane z nadajników systemów CDMA, których proces budowy i uruchamiania prowadzony jest obecnie w całej Polsce przez PTK Centertel.

Podczas kontroli stwierdzono, że praca tych urządzeń odbywa się zgodnie z wydanymi przez Prezesa UKE pozwoleniami radiowymi, a urządzenia te nie emitują sygnałów radiowych na innych częstotliwościach niż określone w pozwoleniu. Użytkownicy, którzy doświadczą pogorszenia odbioru programów telewizyjnych z naziemnej sieci analogowej mogą poprawić warunki odbioru sygnału telewizyjnego poprzez dokonanie stosownych modernizacji posiadanych instalacji antenowych.

W zależności od odległości i kierunku wzajemnej lokalizacji telewizyjnej anteny odbiorczej i nadajnika sieci CDMA 450 MHz satysfakcjonujące poprawienie jakości odbioru programów telewizyjnych można będzie uzyskać poprzez zastosowanie jednego z poniższych rozwiązań (w kolejności od najmniej do najbardziej skutecznego):

• demontaż wzmacniacza anteny szerokopasmowej i zastąpienie go symetryzatorem,
• zamiana anteny szerokopasmowej na antenę kierunkową typu Yagi, bez wzmacniacza, • zamiana anteny szerokopasmowej na antenę kierunkową typu Yagi, z filtrem pasmowym oraz wzmacniaczem (konieczne w sytuacjach, gdy odbiór odbywa się na krańcach zasięgu stacji TV, tj. daleko od odbieranej stacji nadawczej, gdzie do odbiorców dociera już względnie słaby sygnał TV.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)