Operatorzy MVNO - przyszłość międzynarodowej telekomunikacji

Operatorzy MVNO - przyszłość międzynarodowej telekomunikacji

Operatorzy MVNO - przyszłość międzynarodowej telekomunikacji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.03.2014 09:25, aktualizacja: 26.03.2014 11:52

Mobilność transgraniczna ludzi cały czas rośnie. Wyjeżdżamy za granicę do pracy, w celach biznesowych czy turystycznych, pozostawiając w kraju swoich najbliższych. To właśnie takie osoby, które przebywają za granicą, albo też mają bliskich poza granicami swojego rodzinnego kraju, na pewno będą zainteresowane możliwością skorzystania z usług wirtualnych operatorów MVNO, oferujących tanie usługi telekomunikacyjne w wymiarze międzynarodowym. Kim są operatorzy MVNO i jakie usługi mogą zaoferować polskim klientom?

MVNO operator wirtualny

Operator MVNO to w uproszczeniu operator wirtualny funkcjonujący między innymi w branży telekomunikacyjnej. Sam skrót MVNO pochodzi od angielskiego wyrażenia Mobile Virtual Network Operator. Operatorzy tego rodzaju oferują klientom m.in. w Polsce usługi związane z telefonią komórkową, posługując się przy tym istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną. Nie budują więc własnych wież transmisyjnych, ale korzystają już z wybudowanych przez operatorów infrastrukturalnych. Wszyscy operatorzy MVNO w Polsce muszą funkcjonować na rynku zgodnie z przepisami ustawy Prawo telekomunikacyjne i przed rozpoczęciem działalności mają obowiązek złożyć stosowny wniosek rejestracyjny w okręgowym oddziale Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rynek usług MVNO w Polsce

Rynek usług MVNO jest słabo rozwinięty w Polsce, ale może się to wkrótce diametralnie zmienić, a to za sprawą wejścia na nasz rodzimy rynek operatora Lebara Mobile, który w chwili obecnej ma wiele do zaproponowania polskim klientom, zarówno tym w kraju, jak i przebywających na emigracji.

Operatorzy MVNO oferują z reguły darmową kartę SIM typu pre-paid, bez konieczności pospisywania jakichkolwiek umów i opłacania abonamentu - klient doładowuje kartę wtedy, gdy chce ją wykorzystywać. W przeciwnym wypadku nie ponosi żadnych kosztów jej posiadania. Często możemy też otrzymać dostęp do Internetu mobilnego w korzystnych pakietach, tanie rozmowy z zagranicą oraz krajowe czy pakiety SMS.

Korzystając z tego typu ofert można uzyskać dostęp do tanich międzynarodowych połączeń komórkowych. Systemy te doskonale znane są m.in. w Holandii, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii czy w Wielkiej Brytanii, Australii i w Niemczech. Pozostawanie w stałym kontakcie z rodziną - w kraju lub poza jego granicami, może być banalnie proste i pociągać za sobą dosłownie minimalne koszty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)