Opera Turbo umożliwia dostęp do zakazanych stron

Opera Turbo umożliwia dostęp do zakazanych stron

Opera Turbo umożliwia dostęp do zakazanych stron
Źródło zdjęć: © Opera
14.04.2010 13:00, aktualizacja: 14.04.2010 13:14

Kazachowie, którym rząd blokuje dostęp do stron prowadzonych przez opozycję znaleźli sposób na ominięcie blokady. Z pomocą przychodzi funkcja Opery - Turbo, której głównym zadaniem miało być przyspieszanie ładowania stron. Dzięki niej możliwe jest przeglądanie stron niedostępnych w innych przeglądarkach.

W Kazachstanie jedne z najpopularniejszych, a zarazem zakazane przez rząd tego kraju są blogi opozycjonistów umieszczone w serwisach takich jak Livejournal.com czy Blogger.com, donosi Reuters. Do niedawna wskutek nałożonych blokad były one niedostępne dla obywateli tego azjatyckiego kraju. Jednak sytuacja zmieniła się wraz pojawieniem się Opery z funkcją Turbo. Po jej uaktywnieniu dotychczas zablokowane serwisy stały się dostępne.

Nic więc dziwnego, że w ubiegłym roku popularność tej Opery w Kazachstanie skoczyła aż o 6. proc. Obecnie ma ona 32-procentowy udział w rynku w tej byłej republice ZSRR.
Pierwotnie system kompresji Turbo został zaprojektowana w celu przyspieszenia ładowania stron na wolnych łączach - dane zamieszczone na stronie są kompresowane. System kompresji usprawniono w najnowszej wersji Opery - 10.50.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)