Opera 10 - pobierz ostateczną wersję przeglądarki

Opera 10 - pobierz ostateczną wersję przeglądarki

Opera 10 - pobierz ostateczną wersję przeglądarki
Źródło zdjęć: © Opera
01.09.2009 09:30, aktualizacja: 04.09.2009 13:14

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Opera Software udostępniła dziś finalne wydanie swojej przeglądarki internetowej, oznaczone numerem 10. Przedsmak nowości i usprawnień, jakie oferuje ta aplikacja, mieliśmy już okazję poznać przy okazji poprzedzających ją wydań beta i release candidate. Przypomnijmy dla formalności, że Opera 10 to m.in. odświeżony interfejs, zoptymalizowany system przeglądania na kartach i klient e-mail, jak też technologia kompresji Turbo.

Opera 10 dostępna jest w wydaniach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux, w 43 wersjach języków. Najważniejsze innowacje programu, jak zapewne już wiecie, to:
- Opera Turbo - system kompresji danych, poprawiający wydajność przeglądania stron przy połączeniu o niskiej przepływności,
nowy interfejs, w tym elastyczny pasek zakładek (można modyfikować jego wymiary),
- Zoptymalizowany klient e-mail - z możliwością wysyłania listów zawierających obraz, łącza i formatowany tekst; dostępna jest też opcja kasowania wiadomości z serwera POP po upływie określonego czasu,
- Szybkie wybieranie,
- narzędzie do automatycznego zgłaszania błędów.

Inne funkcje programu to m.in. wbudowany klient sieci BitTorrent, śledzenie wątków RSS i możliwość instalacji dodatków (widgetów).

Opera jest oparta na silniku renderującym Presto 2.2. Program należy do najwyżej ocenianych przez internautów aplikacji do przeglądania stron WWW. Wystarczy spojrzeć na ich komentarze w serwisie PCWorld.pl:

- _ "Ja na komputerze mam 2 przeglądarki chrome 4.0 oraz Operę 10 od wczesnych faz beta. chrome jest diabelnie szybka prosta i łatwa w obsłudze taka jaka powinna być "przeglądarka dla ludu" a na operze 10 bo porostu jest wygodną przeglądarką, nie mam argumentów ale po prostu się dobrze i szybko surfuje wszystko pod ręką co potrzebne dla bardziej wymagającego użytkownika internetu" _ - pisze anonim.

- _ "Inna przeglądarka, które potrafi więcej niż Chrome? Opera. Zwłaszcza obsługa pamięci jest w niej znakomita: regularnie miewam otwartych po 100 zakładek i wszystko działa, nie wiesza się. Fakt, że używa czasem pliku wymiany, ale to naturalne (...). W 99,9% udogodnienia, które ma Opera, są dostępne jako dodatki do FF [Firefox - redakcja] . Jednak po ich instalacji FF bardzo mocno zwalnia, a czasem pojawiają się kłopoty we współpracy poszczególnych dodatków (które są przecież pisane przez amatorów)" _ - komentuje kóska.

Mimo to pod względem popularności w Polsce zajmuje trzecie miejsce, za Firefoksem i Internet Explorerem (dane za Ranking.pl), w dodatku sporo tracąc do obu najważniejszych konkurentów. Udział Opery w rynku, patrząc na wyniki Ranking.pl, wydaje się ustabilizowany ( niespełna 1. procent ).
Czy finalna wersja numer 10 pozwoli przeglądarce przekroczyć ten próg i dogonić rywali?

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)