OpenOffice.org 3.1 - do MS Office jeszcze daleko?

OpenOffice.org 3.1 - do MS Office jeszcze daleko?

06.05.2009 10:00, aktual.: 06.05.2009 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejna odsłona pakietu biurowego open source, niestety nie wnosi zbyt wielu innowacji. Co prawda znajdziemy w OpenOffice.org 3.1 kilka ciekawych nowości, chociażby anty-aliasing wygładzający grafiki, ale nowa wersja z pewnością nie jest na tyle przełomowa, by zagrozić pozycji pakietu biurowego Microsoftu.

OpenOffice.org to bardzo popularny pakiet biurowy i w zasadzie jedyna sensowna alternatywa dla MS Office. Program rozwijany jest przez społeczność wolnego oprogramowania i jest całkowicie bezpłatny oraz - co bardzo ważne - współpracuje ze wszystkimi popularnymi platformami. W jego skład wchodzą m.in. edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia prezentacji Impress i narzędzie bazodanowe Base.

Najnowsza wersja, oznaczona numerem 3.1 wnosi kilka innowacji w pakiecie. Wśród najważniejszych wymienić warto usprawnienia w wyświetlaniu i osadzaniu elementów graficznych, ulepszenia w lokowaniu plików oraz nowe opcje związane z podświetlaniem zaznaczonej zawartości.

Z anty-aliasingiem

W starszych wersjach OpenOffice.org osadzenie grafiki lub obrazka przyprawić mogło o ból głowy. Elementy były skalowane wręcz w tragiczny sposób (ostre kąty, poszarpane brzegi...). Ten problem wreszcie rozwiązano, implementując wygładzanie grafik z użyciem anty-aliasingu. I nie jest to czcza przechwałka twórców. Obrazki wyglądają naprawdę ładnie - zupełnie jak u konkurencji z Redmond. Niestety, funkcja nie działa w trybie pełnoekranowym.

Obraz
© Teraz zaznaczając tekst we Writerze nie będziesz musiał martwić się o to, że stanie się on nieczytelny. (fot. IDG.pl)

Udoskonalono także sam mechanizm osadzania elementów. Podczas ich przeciągania zauważysz już nie zwykły zarys konturów grafiki, lecz półprzezroczysty obrazek ( 50% widoczności ). Nowością jest także suwak _ Zoom Slider _ we wszystkich najczęściej używanych składnikach pakietu, który zadebiutował w wersji 3.0. we Writerze.
Zapewne pamiętasz także notatki, które zadebiutowały w OOo 3.0. Niestety, brakowało im funkcji multi-edycji przez kilka osób jednocześnie. Teraz wystarczy, że wskażesz opcję _ Odpowiedz _, a zaznaczony tekst zostanie zaimportowany jako cytat, co sprawia, że możesz dyskutować z partnerem nad dokumentem. Jeśli już jesteśmy przy aspektach współpracy, to wspomnieć należy o udoskonaleniach w blokowaniu dokumentów pomiędzy różnymi platformami.

Dla całego pakietu przewidziano także wsparcie dla nowych, egzotycznych języków, m.in. Tok Pisin (Papua Nowa Gwinea) oraz usprawniono obsługę tekstu dla języków pisanych od prawej do lewej strony, np. hebrajskiego. Dla przeciętnego Polaka są to jednak opcje bez znaczenia - już bardziej godne uwagi są nowości w poszczególnych składnikach pakietu.

Dużo nowości - mało innowacji

Podświetlałeś kiedykolwiek zaznaczony tekst we Writerze? Zazwyczaj stawał się on nieczytelny, bo obszar był podświetlany na czarno. Od teraz zaznaczony obszar jest półprzezroczysty, co znacznie poprawia jakość widocznych liter. Do menu kontekstowego dodano opcje ułatwiające zarządzanie łączami, jednak taka funkcja jak _ Kopiuj Hiperłącze _ jest całkowicie zbędna. Ostatnia istotna nowość we Writerze skierowana jest do osób tworzących zaawansowane spisy treści (poziom konturu i styl numerowania niezależnie od paragrafu). Naszym zdaniem aplikacji daleko jeszcze do podobnych funkcji dostępnych w Wordzie 2007.

OpenOffice 3.1 org vs. Microsoft Office 2007 Service Pack 2 - http://www.pcworld.pl/pojedynek/301.html

W Impressie dodano funkcję kontroli multimediów. Jeśli prezentowałeś kiedykolwiek materiał filmowy i musiałeś go na chwilę zatrzymać, po chwili dostrzegłeś zapewne brak pauzy lub stop. Nowy Impress już je ma. W Calcu natomiast udoskonalono pracę z formułami poprzez nowe funkcje sortowania. Nazwę arkusza możesz zmienić podwójnym klikiem, a sam program przeprowadza obliczenia znacznie szybciej.

Narzędzie do wykresów - Chart od teraz samo uzupełnia brakujące wartości. Oczywiście nie na siłę, jeśli zdecydujesz, że w danym miejscu wykres się kończy i kolejna jego część zaczyna się dalej, to nie martw się - najpierw zostaniesz zapytany. Dodano także płynne pozycjonowanie etykiet i linii osi.
Warto wspomnieć jeszcze o kilku usprawnieniach Base'a. Rozszerzono możliwości oferowane przez makra, dodano podświetlanie składni danych SQL i wsparcie dla ścieżek względnych.

Podsumowanie

Niestety, wszystkie z omawianych nowości, pomimo, że usprawniają pracę z OOo są dalekie od oczekiwań. Ostatnia duża pakietu wersja została wydana ponad pół roku temu - po tak długim okresie programiści mogliby nieco bardziej się postarać. Niestety, już od jakiegoś czasu Sun, który "pomagał" rozwijać produkt, oferuje coraz mniejsze wsparcie społeczeństwu open source. Sprawia to, że OOo zaczyna coraz bardziej pozostawać w tyle za MS Office. W szczególności widać to po usprawnieniach z zakresu współpracy nad dokumentami. W OOo takich istotnych nowości jest może dwie lub trzy, w SP2 dla Office'a 200. jest ich kilkanaście.

Źródło artykułu:idg.pl
Komentarze (3)