Open Invention Network przyjrzy się patentom Microsoftu

Open Invention Network przyjrzy się patentom Microsoftu

Open Invention Network przyjrzy się patentom Microsoftu
Źródło zdjęć: © Microsoft
30.04.2009 11:00, aktualizacja: 30.04.2009 12:25

Open Invention Network to konsorcjum wielu firm, którego celem jest obrona praw patentowych Linuksa - tych spornych, należących do Microsoftu. Najnowsza sprawa dotyczy systemu plików FAT, organizacja wierze, że nie należy on do giganta z Redmond.

Spór rozpoczął się w lutym br. od pozwu Microsoftu skierowanego przeciwko firmie TomTom - producentowi oprogramowania do nawigacji. Gigant z Redmond zarzucił naruszenie kilku własnych patentów. TomTom uczynił podobnie, kierując w marcu pozew przeciwko Microsoftowi. Sprawa zakończyła się porozumieniem, a producent oprogramowania do nawigacji zobowiązał się do płacenia za wykorzystywane patenty.

Open Invention Network postanowiło unieważnić prawa do spornych patentów. Głównym celem konsorcjum jest jednak zapewnienie ochrony oprogramowaniu z Linuksem, które narażone jest na podobne działania ze strony Microsoftu.

Ważność patentów dotyczących systemu plików FAT od wielu lat nie jest jasna. Microsoft twierdzi, że proces z TomTom to odosobniony przypadek, a firma nie zamierza inicjować podobnych działań w przeciwko Linuksom. Patenty na FAT zostały podtrzymane w 200. roku przez Urząd Patentowy i dotychczas obowiązują wszystkie umowy licencyjne. Open Invention Network nie wierzy jednak, że są one własnością giganta z Redmond i zamierza to udowodnić. Przed organizacją stoi jednak trudne zadanie. Jaki będzie finał tych działań? Z pewnością przekonamy się o tym w przeciągu najbliższych miesięcy.
Więcej informacji: witryna Open Invention Network (w j. ang.)

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)