Omikron mógł ewoluować od myszy. Nowe wyniki badań

Nowe informacje na temat wariantu Omikron
Nowe informacje na temat wariantu Omikron
Źródło zdjęć: © Pexels

08.01.2022 11:46

Wstępne badania potwierdziły, że odkryty pod koniec zeszłego roku wariant Omikron jest przyczyną błyskawicznego wzrostu zachorowań na COVID-19 na całym świecie. Ten wariant koronawirusa jest bardzo nietypowy, ale nowa teoria może pomóc w lepszym zrozumieniu wirusa.

Już pierwsze badania groźnego wariantu Omikron wskazały, że wiele mutacji, które udało się zidentyfikować jest bardzo nietypowa w porównaniu z wcześniej zsekwencjonowanymi wariantami wirusów. To sprawia, że bardzo trudno jest naukowcom zrozumieć, w jaki sposób Omikron mógł ewoluować.

W tym momencie naukowcy sprawdzają kilka głównych teorii dotyczących ewolucji koronawirusa, jednak żadna nie daje jasnej odpowiedzi na to, dlaczego Omikron jest o wiele bardziej zaraźliwy.

Omikron mógł ewoluować od myszy

Nowych dowodów dostarczają Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, którzy są zdania, że duża ilość nietypowych mutacji może być efektem tego, że wirus przeniósł się na myszy. Uważają, że wcześniejszy wariant linii B.1.1. mógł przenieść się z ludzi na myszy w połowie 2020 roku. Z biegiem czasu mógł wyewoluować i pod koniec 2021 roku nowa mutacja mogła przenieść się na ludzi.

Naukowcy wykorzystali metodę identyfikacji "punktowych mutacji", która pozwala rozpoznać gospodarza, w jakim wirus się replikuje. W ten sposób udało im się ustalić, że mutacje w Omikronie są charakterystyczne dla myszy, a nie ludzi. Potwierdzili, że sygnatura mutacji różni się od tych, o których wiadomo, że wyewoluowały u ludzi.

Wyniki swoich badań opublikowali w Journal of Genetics and Genomics, które podsumowują:

"Wyniki naszych badań sugerują, że protoplasta Omikrona przeskoczył z ludzi na myszy, szybko zmutował, zyskując cechy sprzyjające zakażeniu tego żywiciela, a następnie wskoczył z powrotem na ludzi, co wskazuje na międzygatunkową trajektorię ewolucyjną dla wybuchu Omikrona".

Po opublikowaniu chińskich badań, naukowcy z całego świata zaczęli zastanawiać się nad tym, jak wirus "przeskoczył" na myszy a następnie na ludzi. Biolog Matt Ridley, autor Viral: The Search for the Origin of COVID-19 zapytał na Twitterze "o jakie myszy chodzi? O te z laboratorium czy domowe?".

W wywiadzie dla Medical News Today główny autor badania, dr Wenfeng Qian podkreślił, że "wierzy, że Omikron wyewoluował w populacji dzikich myszy". Na razie jednak teoria wymaga dokładniejszego zbadania i możemy mieć pewność, że naukowcy będą kontynuowali poszukiwania źródła Omikronu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)