Omikron mógł ewoluować od myszy. Nowe wyniki badań

Nowe informacje na temat wariantu Omikron
Nowe informacje na temat wariantu Omikron
Źródło zdjęć: © Pexels

08.01.2022 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wstępne badania potwierdziły, że odkryty pod koniec zeszłego roku wariant Omikron jest przyczyną błyskawicznego wzrostu zachorowań na COVID-19 na całym świecie. Ten wariant koronawirusa jest bardzo nietypowy, ale nowa teoria może pomóc w lepszym zrozumieniu wirusa.

Już pierwsze badania groźnego wariantu Omikron wskazały, że wiele mutacji, które udało się zidentyfikować jest bardzo nietypowa w porównaniu z wcześniej zsekwencjonowanymi wariantami wirusów. To sprawia, że bardzo trudno jest naukowcom zrozumieć, w jaki sposób Omikron mógł ewoluować.

W tym momencie naukowcy sprawdzają kilka głównych teorii dotyczących ewolucji koronawirusa, jednak żadna nie daje jasnej odpowiedzi na to, dlaczego Omikron jest o wiele bardziej zaraźliwy.

Omikron mógł ewoluować od myszy

Nowych dowodów dostarczają Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, którzy są zdania, że duża ilość nietypowych mutacji może być efektem tego, że wirus przeniósł się na myszy. Uważają, że wcześniejszy wariant linii B.1.1. mógł przenieść się z ludzi na myszy w połowie 2020 roku. Z biegiem czasu mógł wyewoluować i pod koniec 2021 roku nowa mutacja mogła przenieść się na ludzi.

Naukowcy wykorzystali metodę identyfikacji "punktowych mutacji", która pozwala rozpoznać gospodarza, w jakim wirus się replikuje. W ten sposób udało im się ustalić, że mutacje w Omikronie są charakterystyczne dla myszy, a nie ludzi. Potwierdzili, że sygnatura mutacji różni się od tych, o których wiadomo, że wyewoluowały u ludzi.

Wyniki swoich badań opublikowali w Journal of Genetics and Genomics, które podsumowują:

"Wyniki naszych badań sugerują, że protoplasta Omikrona przeskoczył z ludzi na myszy, szybko zmutował, zyskując cechy sprzyjające zakażeniu tego żywiciela, a następnie wskoczył z powrotem na ludzi, co wskazuje na międzygatunkową trajektorię ewolucyjną dla wybuchu Omikrona".

Po opublikowaniu chińskich badań, naukowcy z całego świata zaczęli zastanawiać się nad tym, jak wirus "przeskoczył" na myszy a następnie na ludzi. Biolog Matt Ridley, autor Viral: The Search for the Origin of COVID-19 zapytał na Twitterze "o jakie myszy chodzi? O te z laboratorium czy domowe?".

W wywiadzie dla Medical News Today główny autor badania, dr Wenfeng Qian podkreślił, że "wierzy, że Omikron wyewoluował w populacji dzikich myszy". Na razie jednak teoria wymaga dokładniejszego zbadania i możemy mieć pewność, że naukowcy będą kontynuowali poszukiwania źródła Omikronu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (179)
Zobacz także