Ogromna planetoida przeleci blisko Ziemi. Ma aż 5 km średnicy

Ogromna planetoida przeleci blisko Ziemi. Ma aż 5 km średnicy

Ogromna planetoida przeleci blisko Ziemi. Ma aż 5 km średnicy
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
Arkadiusz Stando
24.11.2017 09:41

Potencjalne uderzenie takiej planetoidy mogłoby skończyć się koszmarem dla Ziemian. Jest o połowę mniejsza od tej, która zabiła dinozaury, ma aż 5 km średnicy. Nadano jej nazwę (3200) Phaethon.

Rosyjscy astronomowie wykazali, że bliskie spotkanie planetoidy z Ziemią nastąpi 17 grudnia. Jej nazwa nie przypadkowo pochodzi od mitycznego herosa Fateona, który o mało nie spowodował apokalipsy. Ze średnicą 5 km, planetoida jest w stanie poważnie zaszkodzić życiu na Ziemi.

Planetoida przeleci w dosyć niewielkiej odległości, "zaledwie" 10,2 mln km. W roku 2093 ma osiągnąć najbliższy punkt spotkania z Ziemią, niecałe 3 mln km od nas.

Z jej przelotem związane są ciekawe wydarzenia na niebie. 13-14 grudnia wypada maksimum roju Geminidów, możemy wtedy zaobserwować tzw. spadające gwiazdy. Dzieje się tak z powodu bliskiego przelotu planetoidy obok Słońca. Jej powierzchnia nagrzewa się wtedy do 750 stopni Celsjusza. Tym samym pękające kawałki skorupy odlatują i spalają się między innymi w ziemskiej atmosferze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)