Ogniste kule nad Australią – NASA wyjaśnia, czym było dziwne zjawisko

Ogniste kule nad Australią – NASA wyjaśnia, czym było dziwne zjawisko28.05.2019 07:40
Ogniste kule nad Australią – NASA wyjaśnia, czym było dziwne zjawisko
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Od kilku dni nad Australią można było obserwować przemieszczające się ogniste kule. Zderzyły się z wodami Wielkiej Zatoki Australijskiej około 300 km na południowy zachód od Mount Gambier, a ich energia dorównywała małym bombom atomowym.

Zdaniem NASA ogniste kule to nic innego jak pozostałości meteorytu, który wszedł w naszą orbitę, po czym rozpadł się na mniejsza kawałki. Pierwszą ognistą kulę można było obserwować w nocy z poniedziałku na wtorek między 20 a 21 maja, kolejna rozświetliła niebo dwa dni później.

Według NASA meteor wszedł do atmosfery z siłą 1,6 kiloton, ale rozpadł się będąc na tyle wysoko, że nie mógł narobić dużych zniszczeń. Tego typu wydarzenia nie są rzadkie i przypominają o historii wszechświata i Układu Słonecznego.

Meteoryty – czy stanowią zagrożenie?

Każdego dnia około 100 ton pyłu meteorytów wchodzi w naszą atmosferę, ale ulegają zniszczeniu ok 80-100 km nad naszymi głowami, dlatego o większości nie mamy nawet pojęcia. W pogodne noce można zobaczyć błyski meteorytów, chociaż większość jest zbyt mała, by mogły zwrócić naszą uwagę, tak jak te, które przelatywały nad Australią.

Bardzo rzadko trafiają w naszą atmosferę na tyle duże obiekty, by mogły one stanowić zagrożenie. Jednym z największych tego typu wydarzeń w ciągu ostatnich stu lat było uderzenie meteorytu w Czelabińsku w lutym 2013 roku. Spadający obiekt o masie 10 000 ton spowodował dużo zniszczeń. Innym przykładem może być kometa lub asteroida, której upadek spowodował 66 mln lat temu masowe wymieranie dinozaurów oraz utworzył krater o średnicy około 200 km.

Takie meteoryty, jak te, które można było obserwować nad Australią nie są niczym niezwykłym i zdarzają się stosunkowo często. Na szczęście nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

Bennu zmierza ku Ziemi. NASA obliczyła kiedy możemy się zderzyć

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)