Oficjalna zapowiedź pierwszego dysku o pojemności 2 TB

Oficjalna zapowiedź pierwszego dysku o pojemności 2 TB

Oficjalna zapowiedź pierwszego dysku o pojemności 2 TB
Źródło zdjęć: © IDG
28.01.2009 16:29

Przed kilkoma tygodniami pojawiły się plotki, które teraz zostały oficjalnie potwierdzone: Western Digital to pierwszy producent, który zapowiedział wprowadzenie na rynek 3,5-calowego dysku twardego o pojemności 2 terabajtów.

Nowy model WD20EADS uzupełnia rodzinę dysków Caviar Green. Jego talerze kręcą się –. podobnie jak we wszystkich innych energooszczędnych napędach z tej rodziny – z prędkością 5400 obrotów na minutę. Dysk jest wyposażony w 32 MB pamięci podręcznej i powinien osiągać maksymalne wartości transferu danych na poziomie 100 MB/s. Według specyfikacji technicznej pobór mocy wynosi 3,9 W w stanie spoczynku (idle) oraz 7,4 W podczas operacji zapisu i odczytu. Jako sugerowaną cenę detaliczną WD podaje około 300 euro.

Obraz
© (fot. IDG)

Pojemność 2-terabajtowego dysku jest rozdzielona na cztery talerze magnetyczne po 50. GB każdy, w których gęstość zapisu wynosi 400 Gb na cal kwadratowy – takim wysokim parametrem nie może się pochwalić żaden inny dysk. Aby przy tak wysokiej gęstości upakowania danych precyzyjnie wykonywać operacje zapisu i odczytu, WD odpowiednio mocuje oś silnika napędzającego dysk na jego obydwu końcach. Ma to zapewnić redukcję drgań i stabilność talerzy magnetycznych. Producent określa tę technologię jako Stable Trac.

Obok 2-terabajtowego dysku twardego Western Digital proponuje ponadto model o pojemności 1,5 TB (WD15EADS), który również ma 3. MB pamięci cache. Nowe w ofercie są także dyski o pojemnościach 500, 640 i 750 GB oraz 1 TB z 8-megabajtową pamięcią podręczną. Modele te dysponują oznaczeniem "VS" zamiast "DS" (32 MB pamięci podręcznej) i "CS" (16 MB cache'u). Modele 1 TB (WD10EADS i WD10EAVS), a także modele o pojemności 750 GB (WD7500AACS i WD7500AAVS) osiągają najwyższe wartości sekwencyjnego transferu danych – 111 MB/s.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)