Odwiedził ojca na farmie. Znalazł cenny skarb z epoki rzymskiej
01.12.2021 16:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Inżynier Jim Irvine dostrzegł fragmenty ceramiki na farmie swojego ojca w Wielkiej Brytanii. Postanowił bliżej przyjrzeć się temu znalezisku, doprowadzając do odkrycia cennej rzymskiej mozaiki o powierzchni 77 m kwadratowych – podaje brytyjski serwis inews.co.uk.
Irvine zauważył cenne artefakty późnym latem 2020 r., gdy spacerował z żoną i córkami po farmie swojego ojca. W rozmowie z serwisem inews.co.uk opowiada, że dostrzegł wówczas kawałki ceramiki oraz pomarańczowe przedmioty, które okazały się być pozostałością dachówek.
Brytyjski inżynier skonsultował się z miejscowym muzeum. Tam usłyszał, że natknął się na przedmioty pochodzące z czasów rzymskich. Po powrocie na farmę postanowił bliżej przyjrzeć się temu znalezisku. Razem z ojcem zaczęli odgarniać ziemię za pomocą łopat, odkrywając fragment dobrze zachowanej mozaiki. – Wiedziałem, że musimy postępować bardzo ostrożnie. Po kilku godzinach zdałem sobie sprawę, że trzeba wezwać specjalistów – opowiada Irvine.
Znalezisko sprzed setek lat
Na miejsce przybyli specjaliści z Leicester University oraz Historic England. Pierwsze prace archeologiczne zaowocowały odkryciem kolejnego fragmentu mozaiki, na którym przedstawiono scenę z "Iliady" Homera: starcie Achillesa i Hektora. Po ponad roku udało się odsłonić antyczne dzieło sztuki w całości. Zdaniem archeologów mozaika może liczyć ok. 1700 lat – powstała prawdopodobnie pomiędzy III i IV wiekiem.
W trakcie prac archeologicznych odkryto także elementy innych pobliskich budowli, w tym stodoły i łaźni. Cały kompleks składał się z maksymalnie dziesięciu budynków ułożonych luźno wokół dziedzińca – twierdzą eksperci. W ich ocenie mozaika służyła początkowo jako podłoga w jadalni lub w sali biesiadnej rzymskiej willi. W górnych warstwach ziemi natknięto się na ludzkie szczątki, które – zdaniem archeologów – zostały zakopane, gdy budynek nie był już użytkowany.
John Thomas z Leicester University zwraca uwagę, że właścicielem willi musiała być osoba, która znała się na klasykach antycznej literatury ("Iliada" powstała ok. 1000 lat przed mozaiką) i posiadała znaczny majątek, który umożliwiał jej zamówienie dzieła o takich rozmiarach. – To bardzo dynamiczna praca. Wyobrażam sobie właściciela spacerującego po pokoju, który opowiada swoim gościom historię Hektora i Achillesa. Jest to z pewnością najbardziej ekscytująca rzymska mozaika znaleziona w Wielkiej Brytanii od stulecia – powiedział specjalista.