Oczyszczacz IDEAL AP 40 PRO - prosty i skuteczny

Oczyszczacz IDEAL AP 40 PRO - prosty i skuteczny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Michał Prokopowicz

12.02.2019 11:15, aktual.: 13.02.2019 13:47

Jakość powietrza, którym oddychamy, nie jest dobra. Statystyki są druzgocące. W Europie z powodu zanieczyszczeń umiera 440 tysięcy osób rocznie. Tylko w Polsce to ponad 47 tysięcy. Jak z tym walczyć? Dziś oczyszczacz to jedyny sposób na czyste powietrze w domu.

Na rynku podobnych urządzeń jest bez liku. Rozpiętość cenowa - tak jak użyte filtry i materiały - jest ogromna. Poza znanymi markami jak Philips, Sharp czy chińscy producenci (np. Xiaomi), istnieją też mniej rozpoznawalni gracze. Taką firmą jest IDEAL. Producent podkreśla, że wszystkie komponenty produkowane są w Niemczech oprócz czujnika optycznego. Przewagą urządzeń serii PRO jest to, że podzespoły są wytwarzane przy asyście podwykonawców/specjalistów w danych dziedzinach. Następnie wszystko składane jest w fabryce IDEAL w Balingen.

Początki IDEAL sięgają 1951 roku, kiedy firma zajmowała się produkcją artykułów biurowych. W 2014 roku nastąpiła rewolucja, powstało IDEAL Health i od 5 lat ten niemiecki producent wytwarza także oczyszczacze powietrza.

W moje ręce na kilka miesięcy trafił model AP 40 PRO - nie ukrywam, że szukałem czegoś raczej przenośnego. Cel był prosty: w dzień oczyszczacz jest w dużym pokoju, w nocy w sypialni. AP 40 PRO waży niecałe 4 kilogramy, więc jest w tej materii idealny. Ale niska waga to tylko jeden z jego atrybutów.

AP 40 PRO - Filtr 360 stopni

Niemiecki producent poszedł po najmniejszej linii oporu i wyposażył urządzenie w filtr na którym znajduje się wentylator. Jak życie pokazuje najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tak jest także w tym przypadku.

Obraz
© WP.PL | Michał Prokopowicz

Futurystyczna konstrukcja filtra zapewnia kompleksowe zastosowanie podczas codziennego użytkowania. Jest on połączeniem filtra wstępnego, HEPA oraz węglowego.

Obraz
© WP.PL | Michał Prokopowicz

Pierwszy z nim odpowiada za zatrzymywanie takich zanieczyszczeń jak: włosy, sierść, pyły, okruchy. Użyty pięciowarstwowy filtr HEPA odpowiada klasie H14 (99,998% skuteczności). Jest to prawdziwy pogromca smogu. Radzi sobie z pyłami zawieszonymi takimi jak: PM10, PM2.5, PM 0.3, PM 0.1. HEPA ma to do siebie, że także pozbywa się alergenów, wirusów oraz zarodników pleśni. Ostatnim filtrem umieszczonym w AP 40 PRO jest filtr węglowy, który pozbywa się nieprzyjemnych zapachów, spalin czy oparów chemicznych.

Obraz
© WP.PL | Michał Prokopowicz

Ten zbiór cech przyczynił się do zdobycia przez produkt certyfikatów: Institut Shwarzkopf oraz ECARF. Pierwszy z nich daje możliwość używania go w pomieszczeniach medycznych, natomiast drugi potwierdza znakomitą skuteczność w walce z alergiami. Według producenta filtr trzeba wymieniać co 2 lata.

AP 40 PRO - Obsługa

Prostota, prostota i jeszcze raz prostota. Na środku urządzenia znajduje się guzik. Jeden. I tyle. To za pomocą tego guzika sterujemy całym oczyszczaczem. Do dyspozycji mamy kilka trybów pracy. Co ważne na górze obudowy znajduje się wizualna podpowiedź jak obsługiwać ten banalny system. Robimy to przyciśnięciem. Kolejne kliki zmieniają tryby. Podstawowym trybem jest auto - oczyszczacz sam reguluje, w jakim stopniu powinien pracować w zależności od wykrytego zanieczyszczenia.

Tryb auto sam zawiaduje trzema ustawieniami prędkości wentylatora - od 1 (wolny) do 3 (szybki). Osobno funkcjonuje jeszcze mocniejszy tryb turbo. Ostatnim jest tryb nocny. Dłuższe przytrzymanie wyłącza urządzenie. Ten "magiczny" jeden guzik to także wskaźnik jakości powietrza, który za pomocą trzech kolorów informuje o stanie powietrza, którym oddychamy (czerwony - zanieczyszczone, żółte - umiarkowane, zielone - czyste powietrze)

Obraz
© WP.PL | Michał Prokopowicz

AP 40 PRO posiada także pilota z powielonymi funkcjami i możliwością ustawienia czasu działania. Na chwilę uwagi natomiast zasługuje aplikacja. Dzięki niej nie tylko obsłużymy sam sprzęt, ale możemy sprawdzić stan filtra, wyłączyć podświetlenie czy ustawić działanie trybu automatycznego.

Obraz
© WP.PL | Michał Prokopowicz
Obraz
© WP.PL | Michał Prokopowicz

Rzeczą, której mi brakuje, jest aktualny wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Byłoby to idealne uzupełnienie tego produktu. Aplikacja, choć na pozór wydaje się bardzo skromna, to idealnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu urządzenia. Producent w rozmowie zapowiedział jej przebudowę, więc jest duża szansa, że otrzymamy dodatkowe możliwości, czy to ustawień, czy nawet personalizacji urządzenia pod własne potrzeby.

AP 40 PRO - jak działa?

Sam innowacyjny i kompleksowy filtr to nie wszystko. W końcu filtr jest elementem pasywnym, który jako taki nie spełni swojej funkcji bez wentylatora. AP 40 PRO posiada wentylator produkowany przez niemiecką firmę EBM Papst, która działa od 1963 roku i jest największym na świecie producentem wentylatorów i liderem w tej branży. Jest to o tyle kluczowe, że wentylator w oczyszczaczu to element, który jest wyjątkowo eksploatowany. W końcu w domowych warunkach może działać kilka dni/tygodni/miesięcy non stop.

Są tam elementy ruchome i mechaniczne które muszą dużo wytrzymać. AP 40 PRO wyróżnia się cichą pracą. Potrafi pracować już przy 16 dB co odpowiada cichemu szeptowi. Te wskaźniki odpowiadają trybowi nocnemu - w innych trybach jest, co zrozumiałe, głośniej.

  • Prędkość wentylatora: 5 poziomów (nocny, niski, średni, wysoki oraz turbo)
  • Moc [W] 5 / 6 / 7 / 9 / 75
  • Poziom hałasu [dB]: 16,7 / 18,5 / 23,6 / 33 / 61,7

W każdy tego typu urządzeniu najważniejsze jest to, jak szybko oczyszcza. W poniższym filmie można zaobserwować, jak w pomieszczeniu wielkości 15m2 radzi sobie z zanieczyszczeniem.

Trzeba przyznać, że w trybie turbo w ciągu 5 minut oczyszczać 7-krotnie obniżył poziom pyłów zawieszonych. Zrobił to wręcz ekspresowo. Według producenta ten oczyszczacz radzi sobie z pomieszczeniami do 55m2. Nie jest to deklaracja na wyrost.

AP 40 PRO - Czy warto?

Na pewno na uwagę zasługuję jakość wykonania i użyte w tym celu komponenty. Mało, który producent może się pochwalić tym, że całość użytych materiałów pochodzi z Europy. W przypadku AP 40 PRO tylko czujnik pyłów zawieszonych PM 2.5 jest japońskiej produkcji.

IDEAL wyprodukowało niemalże mobilny oczyszczacz o prostej konstrukcji, którego motorem jest świetny wiatrak firmy, która wyznacza światowe trendy w tym zakresie. Filtr jest jednym z najlepszych na rynku. Jeśli szukasz sprawdzonej konstrukcji na lata to zdecydowanie to urządzenie może przypaść do gustu. Nie ma tutaj jonizacji, nawilżania i innych rzeczy, bo IDEAL ma inną filozofię produktu.

AP 40 PRO nie jest urządzeniem dla tych, którzy chcą w każdej sekundzie sprawdzać statystyki powietrza w swoim domu. To rodzaj urządzenia, które włączy się raz i można zapomnieć o tym że dba o to byśmy żyli dłużej, czyli oddychali czystym powietrzem. Z jednej strony to luksus, z drugiej strony za te błogość trzeba zapłacić - i to nie mało. Cena wynosi ok. 2600. Ale w przypadku AP 40 PRO wiadomo, co dostajemy w zamian.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)