Obrońcy prywatności krytykują Google'a

Obrońcy prywatności krytykują Google'a

19.09.2007 13:02

Koncern Google przyciągnął niedawno sporo uwagi mediów, wzywając do stworzenia międzynarodowego standardu ochrony prywatności. Amerykańskie organizacje walczące o prawa obywatelskie uważają jednak, że podejście Google'a jest krótkowzroczne i uciążliwe dla internautów.

_ "Standard zaproponowany przez Google'a jest bardzo mizerny" _ - oświadczyła Amina Fazlullah z US-PIRG. Jej organizacja dołączyła do Centrum Prywatności Informacji Elektroniczej ( EPIC ) i Centrum Na Rzecz Cyfrowej Demokracji ( CDD ), które skrytykowały ostatnie posunięcie wyszukiwarkowego giganta.

Obrońcom prywatności nie podoba się fakt, że Google jako standard proponuje przyjęcie założeń organizacji APEC ( Asia-Pacific Economic Cooperation ). Na firmowym blogu przedstawiciele Google'a wychwalają APEC, twierdząc, że świetnie równoważy on interesy internautów i biznesu. Tymczasem obrońcy prywatności mówią wprost - rozwiązania proponowane przez APEC są najgorszymi z możliwych. _ "Nakładają one na konsumenta obowiązek udowodnienia, że odniósł szkodę" _ - mówi Fazlullah. Sekunduje jej Marc Rotenberg, dyrektor EPIC: _ "Propozycja APEC to próba pozbawienia osób prywatnych tradycyjnie należnych im praw do ochrony prywatności i ochrony ich danych" _. Postępowanie Google'a jest o tyle dziwne, że tak krytykowany Microsoft i inne firmy proponują przyjęcie rozwiązań wypracowanych przez OECD i Unię Europejską, które, zdaniem Rotenberga, są znacznie lepsze.

Nie zgadza się z nim Peter Fleischer z Google'a. Jego zdaniem podejście OECD ( zasady wypracowane w 1980 roku ) i UE ( z 1995 roku ) są przestarzałe. Tymczasem APEC opracował swoje zalecenia w epoce Internetu. _ "Co więcej, APEC skupie 21 krajów o bardzo różnych podejściach do kwestii prywatności, tak więc jeśli one porozumiały się co do pewnych zasad, mogą być one również przyjęte na skalę globalną" _ - napisał Fleischer. Do APEC obok Japonii, Kanady, USA czy Australii należą też Wietnam, Rosja, Filipiny, Chiny czy Indonezja.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)