Obraz polskiego rynku kart SIM na koniec 2010r.

IV kwartał przyniósł rekordowy i dawno nienotowany w takiej wielkości przyrost bazy aktywnych kart SIM polskich operatorów. Jak nietrudno się domyśleć, najwięcej pozyskało P4, ale całkiem nieźle poszło też Centertelowi - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.

Obraz polskiego rynku kart SIM na koniec 2010r.

IV kwartał przyniósł rekordowy i dawno nienotowany w takiej wielkości przyrost bazy aktywnych kart SIM polskich operatorów. Jak nietrudno się domyśleć, najwięcej pozyskało P4, ale całkiem nieźle poszło też Centertelowi - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL. Największym przegranym jest sieć Era, z której (jako z jedynej sieci) odchodzą klienci. Era straciła ich 62.000, podczas gdy inni operatorzy zyskiwiali i to dużo.

761 tys. - tyle aktywnych kart SIM przybyło operatorom w IV kwartale. Największy w tym udział miało P4, który odpowiada za 2/3 nowych kart. Co ciekawe, "najmłodszy z największych" stopniowo poprawia swój split bazy i zwiększa udział kart abonamentowych w całej bazie.

| Ogółem | Stan po 4Q10 | Zmiana w 4Q10 |
| --- | --- | --- |
| Centertel | 14,332 mln | +191 tys. |
| Polkomtel | 13,739 mln | +41 tys. |
| PTC | 13,259 mln | -62 tys. |
| P4 | 5,163 mln | +513 tys. *) |
| Pozostali | 0,6602 mln | +79 tys. |
| Razem | 47,1532 mln | 762 tys. | *) Szacunki TELEPOLIS.PL. P4 nie podawało oficjalnie swoich wyników za poszczególne kwartały, a podało za cały 2010 rok.

W IV kwartale PTC zanotowało stratę w abonamencie, co od wielu kwartałów było niespotykane u jakiegokolwiek operatora - telekomowi ubyło 18 tys. kart postpaid. Biuro prasowe PTC odmówiło nam komentarza w tej sprawie. Biorąc jednak pod uwagę fakt wprowadzenia promocji z dodatkowymi pakietami minut do wszystkich operatorów, a nie tylko tych największych, można wnioskować, że naliczanie ponad abonament za rozmowy z Play i Cyfrowym Polsatem mogło być powodem odejść klientów.

Całkiem dobrze radzi sobie Centertel, który z trójki największych operatorów najbardziej powiększył swoją bazę klientów abonamentowych. W poprzednim kwartale był drugi, za PTC.

| Postpaid | Stan po 4Q10 | Zmiana w 4Q10 |
| --- | --- | --- |
| Polkomtel | 7,535 mln ) | +84 tys. *) |
| Centertel | 6,957 mln | +128 tys. |
| PTC | 6,796 mln | -18 tys. |
| P4 | 2,238 mln | +258 tys. ) |
| *
Razem | 23,526 mln | +452 tys. | ) Szacunki TELEPOLIS.PL w oparciu o dane Vodafone.
*
) Szacunki TELEPOLIS.PL. P4 nie podawało oficjalnie swoich wyników za poszczególne kwartały, a podało za cały 2010 rok.

Jedynymi, którzy w segmencie prepaid stracili w IV kwartale, byli Polkomtel i PTC. Pod względem sumarycznej wielkości od dłuższego czasu prowadzi Centertel, a w przyrostach P4. Z szacunków TELEPOLIS.PL wynika, że w segmencie prepaid P4 ma już udział na poziomie ponad 12%.

Wydaje się, że przede wszystkim ci dwaj wyżej wspomniani operatorzy mają najciekawsze oferty dla swoich klientów. Polkomtel śpi snem zimowym, a PTC - poza pakietem 100 MB transmisji - niewiele zmienia w swoich ofertach. Ten ostatni był też jedynym operatorem, który w związku ze wzrostem stawki VAT od początku 2011 roku, podwyższył ceny w prepaidzie.

| Prepaid | Stan po 4Q10 | Zmiana w 4Q10 |
| --- | --- | --- |
| Centertel | 7,375 mln | +63 tys. |
| Polkomtel | 6,204 mln ) | -43 tys. *) |
| PTC | 6,463 mln | -44 tys. |
| P4 | 2,925 mln | +255 tys. ) |
| Pozostali | 0,6602 mln *
) | +79 tys.
) |
| **Razem
| 23,6272 mln | +310 tys. | *) Szacunki TELEPOLIS.PL w oparciu o dane Vodafone.
) Szacunki TELEPOLIS.PL. P4 nie podawało oficjalnie swoich wyników za poszczególne kwartały, a podało za cały 2010 rok.
*
) Mimo, że niektórzy operatorzy MVNO i mali infrastrukturalni świadczą usługi abonamentowe, to w związku z problemami z pozyskaniem od nich danych, wszystkich zaliczono do segmentu prepaid. Obarczone jest to niewielkim błędem, bo ich udział w całym rynku sięga zaledwie 1,4%.

Pośród pozostałych operatorów infrastrukturalnych, 25 tys. aktywnych kart SIM ma Aero2 (świadczący usługi mobilnej transmisji danych dla Cyfrowego Polsatu) oraz około 100 tys. CenterNet, który obsługuje telefonię _ wRodzinie _, która po przejściu na 1800 MHz z GSM na LTE działa wyłącznie w roamingu w PTC.

Z informacji i szacunków TELEPOLIS.PL wynika, że na koniec IV kwartału operatorzy wirtualni działający w sieci:
• Centertela - mieli 70 tys. kart (kilkaset działających na platformie MNI Mobile, kilka tysięcy w Inei współpracej z Telogic, reszta należąca do Astera),
• PTC - mieli około 150 tys. (w tym 95 tys. Cyfrowego Polsatu i około 50 tys. Mobilkinga),
• Polkomtela - mieli około 300 tys. (w tym po około 20 tys. Carrefour Mobile Mova i FreeM oraz po około 50-100 tys. mBank mobile i Gadu Air, a także kilkadziesiąt tysięcy Diallo),
• P4 - mieli kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy (biznesowe MVNO Netii oraz mobilnego dostępu do Internetu, także w Multimedii i Vectrze).

Wybrane dla Ciebie

Niektóre wady rozwojowe mózgu odziedziczyliśmy po neandertalczykach
Niektóre wady rozwojowe mózgu odziedziczyliśmy po neandertalczykach
Razem z Polakiem z kosmosu wróciły drożdże. Są kluczem do misji na Marsa
Razem z Polakiem z kosmosu wróciły drożdże. Są kluczem do misji na Marsa
Lód z epoki lodowcowej. Odkrycie dostarczy informacji o historii Ziemi
Lód z epoki lodowcowej. Odkrycie dostarczy informacji o historii Ziemi
Apel do Polski. Ukraina liczy na większe wsparcie
Apel do Polski. Ukraina liczy na większe wsparcie
Pamięta wojnę w Wietnamie. Dziś zawstydza nawet rosyjskie czołgi
Pamięta wojnę w Wietnamie. Dziś zawstydza nawet rosyjskie czołgi
Kandydują do UE. Militarnie coraz bliżej im do Chin
Kandydują do UE. Militarnie coraz bliżej im do Chin
Ukraiński An-124 „Rusłan” wraca do lotów po modernizacji
Ukraiński An-124 „Rusłan” wraca do lotów po modernizacji
Mocarstwo pod wrażeniem ukraińskiej broni. Nie wyklucza zakupu
Mocarstwo pod wrażeniem ukraińskiej broni. Nie wyklucza zakupu
Najgroźniejsze zwierzę świata? Co roku uśmierca ponad milion ludzi
Najgroźniejsze zwierzę świata? Co roku uśmierca ponad milion ludzi
Atak na fabrykę Barlinka w Winnicy. To było celowe działanie
Atak na fabrykę Barlinka w Winnicy. To było celowe działanie
F-16 na froncie. Gorzka opinia Ukraińca
F-16 na froncie. Gorzka opinia Ukraińca
Psy w rosyjskim metrze. Wsiadają i jadą razem z ludźmi
Psy w rosyjskim metrze. Wsiadają i jadą razem z ludźmi