NSA gromadzi miliardy danych o lokalizacji użytkowników komórek

NSA gromadzi miliardy danych o lokalizacji użytkowników komórek

NSA gromadzi miliardy danych o lokalizacji użytkowników komórek
Źródło zdjęć: © Much Ramblings / flickr.com / CC
06.12.2013 11:00, aktualizacja: 06.12.2013 12:18

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) gromadzi niemal
5 mld danych dziennie dotyczących lokalizacji telefonów komórkowych na świecie - pisze w czwartek "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty i przedstawicieli służb wywiadowczych USA.

- _ Dane trafiają do rozległej bazy, w której gromadzone są informacje o lokalizacji co najmniej setek milionów urządzeń _ - pisze "Washington Post", przywołując m.in. dokumenty ujawnione przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena.

Dzięki tym technologiom NSA jest w stanie śledzić przemieszczanie się osób i ustalać powiązania między nimi w "niewyobrażalny wcześniej sposób" - podkreśla dziennik.

NSA nie śledzi danych o lokalizacji Amerykanów intencjonalnie, ale agencja wchodzi w posiadanie wielkiej liczby informacji na temat lokalizacji krajowych telefonów komórkowych - jak to określa "Washington Post" - "przy okazji".

Taki zbiór danych oznacza, że NSA może monitorować przemieszczanie się niemal każdego telefonu komórkowego na świecie i określać powiązania między użytkownikami poszczególnych urządzeń. Do opracowywania danych milionów ludzi i budowania wzorców zależności między nimi służy potężny komputerowy program analityczny CO-TRAVELER.

Cytowani przez "Washington Post" przedstawiciele służb wywiadowczych USA twierdzą, że programy, które gromadzą i analizują dane lokalizacyjne, są zgodne z prawem i obliczone wyłącznie na opracowywanie danych dotyczących zagranicznych celów.

- NSA nie może z wyprzedzeniem wiedzieć, jakiego ułamka danych może potrzebować, dlatego zbiera i przechowuje tyle, ile tylko może; według jednego z informatorów jest to 2. terabajtów lub ilość przekraczająca dwukrotność zbiorów drukowanych całej Biblioteki Kongresu - pisze "Washington Post".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)