Nóż znanego szefa kuchni kupiony za 230 tysięcy dolarów. Rekordowe kwoty na aukcji

Nóż znanego szefa kuchni kupiony za 230 tysięcy dolarów. Rekordowe kwoty na aukcji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.11.2019 09:04, aktual.: 06.11.2019 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nóż amerykańskiego szefa kuchni, Anthony'ego Bourdaina został sprzedany za ponad 230 tysięcy dolarów. Znany restaurator popełnił samobójstwo w ubiegłym roku. W październiku na aukcję trafiły jego rzeczy. Łączna kwota z ich sprzedaży robi niebywałe wrażenie.

Nóż za 230 tysięcy dolarów, kurtka bomberka za 170 tysięcy i zegarek za 49 tysięcy - kwoty z pewnością zwalają z nóg, tym bardziej jeśli zostały wydane na wyprzedaży. Nie była to jednak zwykła wyprzedaż, tylko pośmiertna aukcja. W czerwcu 2018 roku samobójstwo popełnił popularny szef kuchni oraz osobowość telewizyjna - Anthony Bourdain. Rok po jego śmierci postanowiono zorganizować licytację, na której można było kupić około 200 rzeczy słynnego restauratora.

Licytacja kolekcji Anthony'ego Bourdaina zakończyła się 30 października ze znakomitymi wynikami. Łączna kwota ze sprzedaży rzeczy kucharza sięgnęła prawie 2 milionów dolarów. Fani chętnie brali udział w aukcji, każdy chciał mieć bowiem choćby coś małego, co będzie przypominać mu sympatycznego kucharza. Nie miało znaczenia to, że nawet za te najmniejsze pamiątki, trzeba było zapłacić astronomiczne sumy.

Najdrożej sprzedany został prywatny nóż Bourdaina, zrobiony ze stali i meteorytu. Nowy, szczęśliwy posiadacz musiał zapłacić za niego aż 231,250 dolarów (prawie 900 tysięcy złotych). Nóż został zakupiony razem z certyfikatem autentyczności, wydanym szefowi kuchni w 2016 roku.

Obraz
© Materiał prasowy

W ofercie znalazło się jeszcze wiele innych interesujących rzeczy. Do najciekawszych zakupów można zaliczyć między innymi kurtkę marynarki wojennej US Navy sprzedaną za 171,150 tysięcy dolarów, zegarek Rolex Oyster Pepetual z niebieską tarczą i datownikiem ze stali nierdzewnej sprzedany za 48 750 tys. dolarów oraz menu Henry'ego Millera, podpisane i przekazane Bourdainowi przez jego syna Tony'ego Millera, sprzedane za 19.375 tys. dolarów.

Poza tym na aukcji można było znaleźć także meble należące do Anthony Bourdaina, jego okulary przeciwsłoneczne, płaszcz z kaszmiru oraz frak, który miał na sobie podczas gali rozdania nagród Emmy. Na licytację wystawiono również manuskrypty kilku książek napisanych przez kucharza, złote spinki do mankietów Cartiera, a także kilka obrazów, grafik, płyty winylowe i posrebrzaną statuetkę ludzika Michelina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)