Niczego nie przeoczysz. Lornetki dla zapaleńców
Lornetka to gadżet dla każdego, zarówno myśliwych, survivalowców jak i na przykład ornitologów, kibiców czy amatorów oglądania gwiazd. Każdy z nich doceni możliwości wysokiej jakości sprzętu optycznego. Dopasuj parametry do swoich potrzeb.
04.11.2019 | aktual.: 04.11.2019 16:02
Poniżej znajdziesz dodatkowe informacje na temat lornetek, zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych. Pamiętaj, że wydawanie mnóstwa pieniędzy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem i nie zagwarantuje ci, że lornetka spełni twoje oczekiwania.
Komu przyda się lornetka
Choć przeważnie myśląc o lornetce kojarzymy ją z myśliwymi, to jej atuty może docenić każdy. Dobrej jakości lornetka służy nie tylko do obserwacji przedmiotów odległych, ale również tych bliskich. Nowoczesne modele pozwalają na wyostrzenie obrazu oddalonego o kilka metrów. Sprawdzi się więc zarówno do obserwacji dzikiej przyrody, jak i na przykład interesujących zabytków architektonicznych.
Z drugiej strony lornetki umożliwiają również obserwację nocnego nieba bez konieczności sięgania po teleskop. Gołym okiem jesteśmy w stanie dostrzec jedynie niewielką część gwiazd, wszystko zmienia się z chwilą, gdy sięgniemy po lornetkę. Sprzęt zapewnia co prawda mniejsze powiększenie, ale nadrabia to szerokimi kątami widzenia i wygodą użytkowania. Dobrze więc mieć przy sobie lornetkę, która nie wymaga statywu i może służyć za uzupełnienie teleskopu.
Jakie są parametry lornetki?
Najważniejsze oznaczenia sprzętu to powiększenie, średnica obiektywu i pole widzenia. Pierwsze dwa znajdziesz na opakowaniu lub obudowie, przyjmują zwykle formę dwóch liczb oddzielonych znakiem x. Pierwsza z nich to właśnie wielokrotność powiększenia, a druga jest średnicą obiektywu podawaną w milimetrach. W przypadku lornetki z oznaczeniem 10x25 mamy do czynienia ze sprzętem, który oferuje dziesięciokrotne powiększenie przy średnicy obiektywu 25 mm. W lornetkach z regulacją powiększenia na opakowaniu znajdziemy zarówno dolną, jak i górną wartość. Pamiętaj, że im większa szerokość soczewki, tym więcej światła wpada do lornetki, a co za tym idzie obraz wygląda lepiej przy słabym oświetleniu. Duża szerokość obiektywu przyda się szczególnie w wyżej wspomnianych lornetkach do obserwacji gwiazd.
Drugim istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest pole widzenia, które dzielimy na liniowe i kątowe. Pierwsze z nich oznacza szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr, jest ona zwykle wyrażana w postaci xxxm/1000m. Pole kątowe określa się w stopniach i oznacza kąt widzenia lornetki czyli najprościej mówiąc to, jak duży wycinek przestrzeni przed sobą jesteśmy w stanie zobaczyć.
Warto zwrócić uwagę również na odstęp źrenicy, czyli odległość między okiem, a mniejszą lunetą, szczególnie jeśli nosisz okulary. Jeżeli odstęp źrenicy wynosi około 20 mm to z powodzeniem można z niej korzystać w okularach. Oczywiście większość dostępnych na rynku lornetek ma na wyposażeniu system ogniskujący, dzięki któremu możesz korzystać z niej bez szkieł.
Jaka lornetka będzie odpowiednia
Trekkingowcy i survivalowcy z pewnością docenią lornetki o niewielkim powiększeniu, ale stosunkowo dużym polu widzenia, które umożliwią podziwianie widoków podczas wędrówki. Lornetka z szerokimi kątami widzenia przyda się również kibicom i publiczności na różnego rodzaju koncertach, którzy chcą śledzić to, co dzieje się na murawie lub scenie bez ryzyka, że przeoczą coś istotnego.