Nowy polski samolot wkrótce pierwszy raz wzbije się w powietrze. Trwają ostatnie testy

Nowy polski samolot wkrótce pierwszy raz wzbije się w powietrze. Trwają ostatnie testy

Nowy polski samolot wkrótce pierwszy raz wzbije się w powietrze. Trwają ostatnie testy
Źródło zdjęć: © PAP - Tytus Żmijewski
25.01.2016 09:00, aktualizacja: 25.01.2016 16:19

Trwają ostatnie testy jednosilnikowego polskiego samolotu odrzutowego Flaris Lar 1 przed jego pierwszym lotem. Konstruktorem odrzutowca jest jeleniogórski przedsiębiorca Rafał Ładziński, który chce produkować tę maszynę w swojej firmie.

Ładziński poinformował, że pierwszy lot zaplanowano na wiosnę 201. r., a jeszcze w lutym przeprowadzony zostanie próbny rozruch układu napędowego, który jest obecnie montowany w samolocie. Konstruktor wyjaśnił, że Flaris Lar 1 został wyposażony w najnowocześniejszy silnik Williams FJ33-5A o masie własnej 120kg, który wytwarza ciąg statyczny 8,2 kN.

Obecnie trwają próby systemu radiowonawigacyjnego G60. firmy Garmin, agregatu elektrohydraulicznego odpowiedzialnego za prawidłowe wypuszczanie podwozia oraz systemu otwierania podwozia w trybie awaryjnym. Konstruktor wyjaśnił, że system awaryjny opracowany został w oparciu o hydroakumulator, który gromadzi niezbędną do wypuszczenia, w razie awarii układu zasadniczego energię ciśnienia oleju.

- Jest on napełniany automatycznie podczas postoju na płycie lotniska przed startem samolotu i zapewnia wypuszczenie podwozia nawet po zaniku prądu - podkreślił Ładziński. Flaris Lar 1 to samolot stateczny, a przy tym bardzo lekki, ponieważ z paliwem i pasażerami waży 1500 kg. Do jego produkcji wykorzystywano elementy kompozytowe, typowe dla najnowocześniejszych samolotów rejsowych, ale dzięki własnym, opatentowanym metodom łączenia i montażu tych kompozytów, nowy odrzutowiec jest wyjątkowo lekki, bezpieczny, prosty w obsłudze i pilotażu.

Ciekawostką jest fakt, że we Flarisie Lar 1 można w pięć minut zdemontować oba skrzydła, dzięki czemu może być przechowywany nawet w przydomowym garażu i można go dowieźć przyczepą na miejsce startu. Odrzutowiec nie wymaga dłuższego niż 25. metrów pasa startowego.

- Zależało nam właśnie na tym, aby zaproponować samolot w tej formule, która nie wymaga wielkich lotnisk, a do startu i lądowania wystarczy trawiasty, kilkusetmetrowy pas. To skraca podróż i pozwala oszczędzać czas, ponieważ można bezpiecznie wystartować blisko domu, a wylądować jak najbliżej celu podróży –. mówił wcześniej Ładziński.

Jak dodał konstruktor odrzutowca i właściciel Metal-Master, pilotaż Flarisa jest czynnością intuicyjną, ponieważ uproszczono zasady obsługi urządzeń w kokpicie, które tak zaprojektowano, by zmniejszyć niezbędne czynności pilota. Ma to być maszyna zaplanowana dla pilotów amatorów, którzy bez wielkiego wysiłku będą mogli sobie z nią poradzić.

- Sam zdobywałem licencję pilota w okresie przygotowywania tego projektu, dlatego wiem, o czym mówię - wyjaśnił Ładziński.

Dzięki aerodynamicznemu kształtowi Flaris Lar 1 może przy wyłączonym napędzie pokonać lotem ślizgowym 18 km na każdy kilometr utraty wysokości. Daje to możliwość lądowania w terenie _ przygodnym _. Jednosilnikowy samolot odrzutowy - zdaniem projektanta i producenta - tworzy nową kategorię małych odrzutowców dyspozycyjnych. Łączy przeciwstawne cechy: łatwość pilotażu właściwą samolotom ultralekkim z osiągami odrzutowca - prędkością i zasięgiem. Polska konstrukcja będzie mogła lecieć z prędkością 70. km/h na pułapie 14 tys. metrów i osiągnie zasięg w zależności od obciążenia od 2200 do 2600 km.

Nowatorskie w skali światowej rozwiązania zastosowane w konstrukcji samolotu chronione są 8 patentami uzyskanymi przez firmę Metal-Master. Prace nad Flarisem Lar 1 trwają od 2009 r. Metal-Master chce produkować pierwszy polski odrzutowiec. Zdaniem konstruktora Flaris Lar 1 będzie kosztował poniżej 2 mln euro.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (176)