WP

Nowy naddźwiękowy pocisk Izraela. "Rampage" będą umieszczane na myśliwcach

Izrael informuje o opracowaniu naddźwiękowego pocisku wysokiej jakości. Jest specjalnie dostosowany do myśliwców Sił Powietrznych Izraela, F-15, F-16 i F35. To przerobiony pocisk artyleryjski o zasięgu blisko 150 km.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelczycy przetestowali już pocisk wykorzystując F-16
Izraelczycy przetestowali już pocisk wykorzystując F-16 (IAI)
WP

Napięcie między Izraelem a Iranem rośnie. Aby pokazać swoją siłę, ci pierwsi właśnie zaprezentowali nowy naddźwiękowy pocisk powietrze-ziemia, przeznaczony do niszczenia nawet najtrudniejszych celów. Jego system został opracowany przez dwie izraelskie instytucje - Israel Aerospace Industries (IAI) i Israel Military Industry Systems (IMS).

Pociski będą montowane w myśliwcach F-15, F-16 oraz F-35. "Rampage" to dalekosiężny pocisk z głowicą, silnikiem rakietowym oraz zaawansowaną nawigacją. Dzięki temu, przy niskich kosztach misji może pozwolić na precyzyjne wykonywanie zadań. Ma zostać zrzucany nawet na obszary chronione przez system obrony powietrznej.

WP

Jak dowiedział się Jerusalem Post, pocisk ze względu na połączenie prędkości i jego kształtu będzie dało się wykryć. Jednak bardzo trudno będzie go zestrzelić. 570-kilogramowy "Rampage" o długosci 4,7 metra jest sterowany przez system GPS, co sprawia, że może działać w każdych warunkach pogodowych. Zarówno za dnia jak i w nocy, jego precyzja jest niezmiennie perfekcyjna - twierdzą twórcy pocisku.

Zobacz także:Izraelski latający pojazd przyszłości. Niezwykła maszyna, która startuje pionowo

W przeciwieństwie do pocisku artyleryjskiego, nie wymaga długich przygotowań przed atakiem. Myśliwce mogą przelecieć setki kilometrów i wystrzelić "Rampage" w ciągu krótkiego czasu. Natomiast umieszczenie wyrzutni rakietowych w odpowiednich miejscach do ostrzału jest czasochłonne i nie pozwala na osiągnięcie takich zasięgów, jak w przypadku myśliwców.

Pocisk "Rampage" leci w kierunku wcześniej zdefiniowanych współrzędnych. Nie ma jednak czystej trajektorii balistycznej, co zwiększa zdolność penetracji każdego bronionego celu - informuje Amit Haimovich z Israel Aerospace Industries. Pocisk najlepiej nadaje się do niszczenia celów takich jak centra łączności i dowodzenia, bazy sił powietrznych, i inne cele, chronione przez systemy przeciwlotnicze.

WP

Zobacz też: F-35 po raz pierwszy użyty w walce. Wykorzystał go Izrael

"Rampage" jest również wyposażony w głowicę, która daje mu możliwość wysokiej penetracji. Dzięki niej, pocisk może skutecznie niszczyć nawet bunkry. Izraelczycy twierdzą, że mają już również potencjalnych kupców dla swojej nowej rakiety, jednak nie informują, kto jest zainteresowanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP