Nowy iOS uniemożliwia zdejmowanie simocka

Nowy iOS uniemożliwia zdejmowanie simocka

26.11.2010 15:22, aktual.: 26.11.2010 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W najnowszej wersji systemu iOS 4.2.1 Apple wbudował przeszkodę, która ma utrudniać zdejmowanie blokady SIM.

System operacyjny sprawdza, która wersja basebandu (mówiąc w uproszczeniu: firmware'u modemu) działa w urządzeniu, i jeśli wydanie to nie odpowiada oczekiwanemu, to urządzenie się nie uruchamia. W starszych wersjach iOS-a zablokowane w ten sposób urządzenie można było zmusić do działania za pomocą narzędzia TinyUmbrella; w iOS-ie 4.2.1 taka operacja już się nie udaje.

Obecnie kiedy ktoś kupuje iPhone'a 4. dostaje go w niektórych krajach bez simlocka i może używać w połączeniu z kartami SIM dowolnych operatorów sieci komórkowych. Przydaje się to np. podczas pobytu za granicą, kiedy chcemy korzystać z tańszych ofert prepaidowych działających tam operatorów. W starszych egzemplarzach iPhone'a 4 i iPhone'a 3GS zakupionych tam od operatora blokadę karty SIM można bezpłatnie zdjąć po dwóch latach. Jeśli jednak ktoś nabył iPhone'a z blokadą SIM w Polsce, nic mu to nie pomoże. Dla takich przypadków społeczność programistów stworzyła narzędzie, które na odblokowanych iPhone'ach potrafi dodatkowo usuwać blokadę karty SIM. (np. ultrasn0w). Użytkownicy mogą też poprosić o to polskich operatorów, jednak pobierana jest wtedy opłata.

Na razie w iOS-ie 4.2.1 możliwe jest jedynie tymczasowe odblokowanie urządzenia (jailbreak), które pozwala na instalowanie dowolnego oprogramowania bez zgody Apple'a. Jednak aby ono swobodnie działało, urządzenie po każdym restarcie musi być ponownie odblokowywane za pomocą narzędzi takich jak redsn0. (metoda tethered jailbreak). Dopiero kiedy aparat jest odblokowany na stałe, da się w miarę wygodnie korzystać z usunięcia blokady SIM. Obecnie jednak nie istnieje sposób na to, aby usunąć blokadę SIM w urządzeniach z najnowszą wersją iOS-a oznaczoną numerem 4.2.1; ta blokada ma swoje umocowanie w basebandzie.

Wcześniej odblokowywanie działało także w niektórych starszych wersjach basebandu, w wyniku czego za pomocą narzędzi takich jak PwnageTool przy aktualizacji iOS-a można było uniknąć aktualizacji basebandu; to pozwalało na korzystanie z aktualnego systemu iOS ze starszym basenbandem i odblokowaną kartą SIM. Jednak Apple położył takim praktykom kres i na razie nie radzi sobie z tym nawet TinyUmbrella – kiedy system się uruchamia, sprawdza wersję basebandu i jeśli nie znajdzie dopuszczonej do użytku wersji, proces rozruchu zostaje przerwany. Między innymi dlatego nie ma jeszcze zaktualizowanego narzędzia Pwnage Tool, które nadawałoby się do iOS-a 4.2.1. Nie wiadomo, czy jailbreakerom uda się pokonać tę przeszkodę. Jeśli ktoś jest musi mieć odblokowanego iPhone'a, powinien wstrzymać się od instalowania systemu iOS 4.2.1.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)