Nowy Adobe Acrobat 9.0 - podstawa kreatywności

Nowy Adobe Acrobat 9.0 - podstawa kreatywności

Nowy Adobe Acrobat 9.0 - podstawa kreatywności
10.09.2008 19:01, aktualizacja: 11.09.2008 11:09

Rozwijająca się rodzina produktów Adobe Acrobat zaciera granice pomiędzy różnymi dziedzinami projektowania graficznego. W jednym miejscu spotykają się całe zespoły projektanckie. Na spotkanie zaproszony jest również każdy kreatywny grafik.

Cyfrowe portfolio

Odpowiedzią na zaproszenie może być cyfrowe portfolio, przepustka umożliwiająca pracę i kontakt z najlepszymi. Tworzenie portfolio podobnie jak jego zawartości świadczy o klasie każdego grafika i projektanta. W pojedynczym pliku PDF możemy zgromadzić dokumenty, które powstały w różnych aplikacjach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy połączyć dokumenty tekstowe, wiadomości email, grafikę, arkusze kalkulacyjne, a nawet rysunki CAD'owskie, w jeden spójny kontener, Portfolio PDF. Nic prostszego. Korzystając z możliwości Adobe®. Acrobat® 9 Pro wykonamy takie zadanie w kilku krokach. Wystarczy skorzystać z komendy w menu File>Create PDF Portfolio i połączyć ze sobą wszystkie wybrane dokumenty. W systemach Windows, korzystając z PDFMaker'a możemy „w locie” tworzyć portfolio mając otwartego Microsoft Outlook lub Lotus Notes.

Obraz
© (fot. Adobe)

Poszczególne komponenty portfolio mogą być niezależnie edytowane i formatowane przez użytkownika –. pliki źródłowe pozostają bez zmian. Acrobat umożliwia szybki podgląd wybranych komponentów bez konieczności otwierania ich w natywnych aplikacjach. W podobny sposób możemy edytować pojedyncze dokumenty, zapisując zmiany dokonane w projektach. Pliki nie będące dokumentami PDF dołączamy do Portfolio bez konwersji. PDF Portfolio możemy rozpowszechniać, drukować wybrane komponenty, sortować i przeszukiwać. Bez żadnych komplikacji możemy także zmieniać lokalizację portfolio, nie troszcząc się o połączenia z plikami źródłowymi. Organizacja PDF Portfolio umożliwia nam także łączenie komponentów za pomocą profesjonalnych szablonów.

Multimedia

Jeśli zechcemy, możemy pójść krok dalej i skonwertować multimedia MOV, AVI i WMV do formatu PDF, SWF i FLV w PDF Portfolio. Tutaj z pomocą przyjdzie komenda Modify>Convert To PDF lub Convert To Flash Movie. Aby wykonać ostatni szlif warto dodać nagłówek lub stronę powitalną. Oba elementy umożliwiają projektantom wprowadzenie instrukcji dla użytkownika oraz informacji dotyczących firmy (logo) w postaci grafiki lub animacji typu Flash. Jeśli postanowimy skorzystać z tych właściwości PDF Portfolio powinniśmy zajrzeć do File>Modify PDF Portfolio>Edit Portfolio i wybrać Add Welcome & Header.

Obraz
© (fot. Adobe)

Rozbudowane funkcję tworzenia interaktywnych prezentacji wzbudzą zdumienie głównie wśród odbiorców. Dobra prezentacja gwarantuje przejrzystość i zrozumienie podstawowych założeń, które staramy się przedstawić. W tym zadaniu pomoże nam szczególnie narracja głosowa, którą możemy dodać do prezentacji, materiały wideo i audio oraz interaktywność, którą wspiera Adobe®. Acrobat® 9 Professional Extended. Użytkownik otwierający prezentację PDF może zostać przywitany odpowiednim ekranem, który przeniesie go w głąb dalszych stron. Acrobat wspiera przejścia montażowe znane między innymi z Power Pointa. Ustawienie prezentacji w trybie wyświetlania Pełny ekran, pomoże odbiorcom skupić się tylko i wyłącznie na przedstawionej treści.

Prezentacje

Żadna interaktywna prezentacja nie może obejść się bez Adobe®. Presenter, który jest teraz dołączony do Adobe® Acrobat® 9 Professional Extended. Pokaz slajdów przygotowany Presenterem oddaje użytkownikowi do dyspozycji możliwość wysłuchania narracji spoza ekranu, zobaczenie materiału wideo oraz udział w interaktywnym kwizie. To wszystko program umieszcza w pojedynczym pliku PDF, zmniejszając jednocześnie objętość materiału. Szczegółowe ustawienia zapewniają nam pełną kontrolę nad kształtem naszej prezentacji.

Obraz
© (fot. Adobe)

Acrobat w druku

Obieg pracy zawsze stanowił ważny element weryfikowania projektów, poznawania opinii, tworzenia uwag i nanoszenia poprawek. Praca całego zespołu w środowisku online zapewnia pełną kontrolę nad każdym aspektem projektu. Druk stanowi jeden z najbardziej czułych zadań związanych z publikacją treści. Procesy drukowania są teraz wspierane przez Acrobata między innymi dzięki kontroli kosztów i sprawnemu zarządzaniu błędami. Wstępna inspekcja dokumentów umożliwia analizę poprawności z uwzględnieniem wielu warunków, które każdy użytkownik może zdefiniować i zarządzać nimi za pośrednictwem profilów (profile mogą być importowane, eksportowane i zabezpieczane). Możemy kontrolować profile pod względem automatyzacji korekty zaistniałych błędów, jak i pod względem spójności różnych standardów. Inspekcja umożliwia zidentyfikowanie problemów z kolorami, fontami, przezroczystością, rozdzielczością, dystrybucją tuszy, kompatybilnością wersji PDF, strukturą dokumentu PDF... Inspekcja dokumentu jest teraz kwestią jednego
kliknięcia, wystarczy skorzystać z komendy Advanced>Preflight, wybrać profil bądź sprawdzenie lub naprawę. Korzystając z ustawień (Preflights preferences) możemy zdefiniować zachowanie inspekcji w odniesieniu do tworzonych dokumentów w rożnych standardach. Możemy generować raporty błędów.

Od kreatywnego portfolio do pracy w kreatywnym zespole dzieli nas zaledwie kilka kroków. Dzięki sprawnemu zarządzaniu treścią i kontrolą organizacji pracy znacznie skrócimy sobie tę drogę. Zaś funkcjonalność nowego Acrobata 9.0 będzie nam w tej drodze towarzyszyła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)