Nowość w Wikipedii. Zdobywanie wiedzy będzie łatwiejsze

Nowość w Wikipedii. Zdobywanie wiedzy będzie łatwiejsze
Źródło zdjęć: © Fotolia | ArtemSam/Fotolia
Adam Bednarek

23.04.2018 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wikipedia, największa i darmowa internetowa encyklopedia, doczekała się nowej funkcji. Dowiadywanie się o nowych rzeczach będzie prostsze i szybsze.

Artykuły w Wikipedii pełne są źródeł i odniesień do innych tekstów. Jedno zdanie może być naszpikowane informacjami. Zwykła data i miejsce urodzenia oraz śmierci pozwala dowiedzieć się czegoś o miejscu i wydarzeniach, które wówczas miały miejsce. Był jednak haczyk: chętni musieli przeklikiwać się, odpalając linki. Teraz jest znacznie łatwiej.

Wystarczy najechać kursorem na link, by zobaczyć miniaturkę i podstawowe informacje, zdradzające, co kryje się w artykule. Dzięki temu nie musimy klikać np. w tekst o Anchiano, by czytając o Leonardo Da Vincim od razu dowiedzieć się, że to "miejscowość w gminie Vinci, w regionie Toskania, prowincji Florencja, we Włoszech".

Tak wygląda to teraz:

Obraz
© Wikipedia

Tak wyglądało wcześniej:

Obraz
© Wikipedia

Funkcja jest na pewno przydatna. Zdobywanie nowych informacji poprzez czytanie kolejnych odnośników było niezwykle interesujące, bo zaczynając od artykułu o muzyce, można było skończyć w zupełnie niespodziewanym miejscu, ale nie da się ukryć, że to również rozpraszało. I odciągało od głównego tekstu.

W moim przypadku podgląd strony był włączony od razu. Jeżeli jednak u was nie działa, na samym dole znajduje się opcja "aktywuj podgląd". Z funkcji można też zrezygnować. Przy miniaturce tekstu widoczna jest ikonka ustawień, która pozwala wyłączyć nowość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)