Nowoczesny robot medyczny odwiedzi Polskę

Nowoczesny robot medyczny odwiedzi Polskę

Nowoczesny robot medyczny odwiedzi Polskę
18.05.2010 10:31

W czerwcu br. nowoczesny robot medyczny da Vinci odwiedzi Kraków i Łódź, prezentując nowe możliwości leczenia w chirurgii jelita grubego oraz terapii chorób macicy. Nieustannie wzrasta liczba operacji wykonywanych przy asyście robota - wynika z danych amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, wynalazcy i twórcy tej technologii. Mało inwazyjne zabiegi przeprowadzane przez niewielkie nacięcia - umożliwiają poprawę wyników klinicznych pacjentów oraz szybszy powrót do normalnej aktywności

Da Vinci to dzieło współczesnej inżynierii medycznej, a zarazem przedłużenie rąk chirurga. Stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical - nazwany został da Vinci na cześć legendarnego mistrza w odwzorowaniu szczegółów ludzkiej anatomii.

Technologia dla Pentagonu

Potencjalne zastosowania robota jako pierwszy dostrzegł Pentagon. Dzięki niespotykanej precyzji ruchów oraz możliwościom pracy zdalnej, robot sterowany przez chirurga miał zastąpić wysokiej klasy chirurgów w bazach wojskowych rozproszonych na całym świecie. Wraz z zakończeniem zimnej wojny amerykańska firma Intuitive Surgical zadecydowała o zaadaptowaniu nowej technologii do celów pokojowych.

Obecnie na całym świecie pacjentom służy już 149. tego typu robotów. Dostęp do nowej technologii mają nie tylko pacjenci z USA i krajów Europy Zachodniej, ale także z Czech (9 robotów), Rosji (8 robotów), Rumunii (8 robotów), Turcji (7 robotów) oraz Bułgarii (1 robot).

Da Vinci w Polsce

W dniach 2 - 4 czerwca br. system da Vinci zaprezentuje w Krakowie prof. Sławomir Marecik, wybitny specjalista z zakresu robotyki, który na co dzień pracuje m.in. na Uniwersytecie Illinois w Chicago. W dniach 2. - 26 czerwca robot pojawi się w Łodzi na sympozjum poświęconym ginekologii, prowadzonym przez prof. Andrzeja Malinowskiego.

Obraz

Pełna gama zabiegów

Zastosowanie robota da Vinci zrewolucjonizowało współczesne zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii oraz kardiochirurgii. Robot od lat z powodzeniem stosowany jest m.in. w diagnostyce i terapii chorób prostaty (gruczołu krokowego) oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Poprawa wyników klinicznych pacjentów wiąże się także z zastosowaniem robotyki w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass’ów.

Robot przyjazny dla pacjenta

Dzięki precyzji i skuteczności robota różnego typu zabiegi, które dotychczas wymagały nacinania większej powierzchni ciała, mogą zostać przeprowadzone przez kilka minimalnej wielkości (1-2 cm) otworów.

"Zaletą systemu da Vinci jest nie tylko mniejsza inwazyjność, ale także mniejszy ból pooperacyjny, mniejsze ryzyko powikłań i infekcji, szybsza rekonwalescencja i powrót pacjentów do normalnej aktywności, lepsze wyniki kliniczne, i co równie ważne - eliminacja dyskomfortu psychicznego związanego z tradycyjnym zabiegiem. Pacjenci po zabiegu metodą da Vinci często są w stanie opuścić szpital nawet po upływie 2. godzin, czyli znacznie szybciej aniżeli ci, którzy przeszli tradycyjne zabiegi otwarte, a nawet laparoskopię" - powiedział Piotr Młynarczyk, Członek Zarządu firmy Medim.

Szczegółowe informacje

Da Vinci to specjalistyczny system chirurgiczny, złożony m.in. z konsoli chirurga oraz platformy operacyjnej z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta. Ramionami robota - wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne - steruje lekarz za pomocą specjalnych manetek. Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny 3D, możliwość skalowania ruchów i eliminacja drżenia rąk chirurga - pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)